Trwa ładowanie...

Powstanie województwo warszawskie? PiS chce zmienić mapę Polski

"Będziemy konsultować się z mieszkańcami"

Powstanie województwo warszawskie? PiS chce zmienić mapę Polski
d1j1vt8
d1j1vt8

Prawo i Sprawiedliwość chce dokonać korekt w podziale administracyjnym kraju. - Opowiadamy się za tym, aby zwiększyć liczbę województw o dwa - mówi Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS. Jeśli największa partia opozycyjna dojdzie do władzy, nie wyklucza również zmian na szczeblu powiatowym.

Środkowopomorskie i warszawskie - utworzenia tych dwóch województw chce Prawo i Sprawiedliwość. Rzeczniczka prasowa PiS zapewnia, że propozycje zostaną zrealizowane pod warunkiem, że taka będzie wola mieszkańców tych regionów. - Mogę zapewnić, że bez konsultacji społecznych, żadnych zmian nie wprowadzimy - tłumaczy Elżbieta Witek.

Obietnice utworzenia województwa środkowopomorskiego złożył na spotkaniu z mieszkańcami Koszalina prezes Jarosław Kaczyński. PiS proponuje również dokonać zmian administracyjnych w centrum Polski. Partia chce, aby Warszawa wraz z przylegającymi do niej obszarami utworzyła samodzielne województwo, odrębne od mazowieckiego. - Chodzi o sprawy dotyczące funduszy unijnych. Warszawa zawyża wskaźniki dotyczące np. rozwoju, co powoduje, że województwo mazowieckie otrzymuje mniejsze środki europejskie na wsparcie niż powinno - tłumaczy poseł Błaszczak.

Przewodniczący klubu parlamentarnego PiS przypomina, że podobne rozwiązanie zastosowano w Irlandii i Czechach. - W tych sprawach będziemy jeszcze konsultować się z mieszkańcami - zapewnia Błaszczak.

d1j1vt8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j1vt8
Więcej tematów