Powstanie Warszawskie. Odbył się Marsz Pamięci Rzezi Woli
5 sierpnia, w rocznicę Rzezi Woli, oddano hołd pamięci blisko 60 tysięcy mieszkańców zamordowanych przez Niemców.
Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców, ruszył przemarsz mieszkańców i uczestników spotkania na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli – poinformował stołeczny ratusz.
Tego samego dnia kilka ulic dalej złożono kwiaty w miejscu dawnego obozu „Gęsiówka” przy obecnej ul. Anielewicza, którego więźniów uwolnił batalion „Zośka”.
Finał Marszu Pamięci nastąpił w alei głównej parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci białych pylonów z wypisanymi nazwiskami poległych jest wieczorami podświetlana. Symbolizuje znicz, stając się sposobem złożenia hołdu ofiarom.
Warszawa pamięta o mieszkańcach
Na zakończenie Marszu głos zabrała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Przywołujemy pamięć o rzezi Woli, jednego z najbardziej haniebnych epizodów w historii II wojny światowej – powiedziała. - Los Woli złowieszczo zapowiadał zagładę Warszawy i śmierć kolejnych mieszkańców stolicy. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać o terrorze tych sierpniowych dni, zagładzie i cierpieniu mieszkańców Warszawy – podkreśliła Renata Kaznowska.
Masakra ludności cywilnej Woli przez Niemców rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 r. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego, Hitler wydał rozkaz całkowitego unicestwienia mieszkańców i zniszczenia miasta. Szacuje się, że podczas brutalnej akcji dowodzonej przez generała SS Heinza Reinfartha, życie straciło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.