Trwa ładowanie...

Pomyśl o zwierzętach - nie strzelaj w Sylwestra

Do tego namawiają organizacje prozwierzęce. Przyłączycie się do akcji?

Pomyśl o zwierzętach - nie strzelaj w Sylwestra
d3gtaas
d3gtaas

Każdego roku tysiące zwierząt w Warszawie cierpi w Sylwestra z powodu hałasu spowodowanego strzelającymi petardami. Chodzi tu zarówno o naszych domowych pupili, jak i dziko żyjące koty i ptaki. Może warto o nich pomyśleć?

Niestety, wiele osób co roku kupuje okazałe fajerwerki i odpala je pod domem, na ulicy, na podwórku, w pobliżu parku lub lasu. Sporo osób w tym samym czasie wyprowadza psa na spacer ryzykując, że wystraszone zwierzę zerwie się ze smyczy i ucieknie.

Stowarzyszenie Empatia namawia do wzięcia udziału w corocznej akcji "Nie strzelam w Sylwestra". "Jak sposób w jaki się bawimy wpływa na zwierzęta? Huczny Sylwester z wybuchami petard i pokazami fajerwerków może być koszmarem dla zwierząt domowych - szczególnie niebezpiecznym dla psów i wychodzących kotów, i śmiercionośny dla dzikich ptaków." - przekonują organizatorzy akcji.

d3gtaas

Odpalanie fajerwerków jest niebezpieczne dla dzieci i zwierząt

Weterynarze odnotowują w tym okresie większą liczbę pacjentów z obrażeniami kończyn, przestraszone hukiem psy zrywają się ze smyczy, często wpadając pod koła samochodu. Wiele zwierząt przeżywa ogromny lęk słysząc wystrzały.

"Nasz pies co roku, w Sylwestra, dostaje ataku padaczki" - opowiada Małgosia z Bielan. "Od paru lat nie wychodzimy z domu na zabawę sylwestrową. Pod naszym domem fajerwerki są tak głośne, że nie możemy zostawić naszego psa samego w domu - jest to dla niego zbyt trudne przeżycie."

Strzelanie petardami potrafi trwać nawet tydzień - zaczyna się przed i kończy po Sylwestrze. Warto zrezygnować z zabawy, która jest krzywdząca dla innych istot żyjących - przekonuje Empatia i radzi:

"Jeśli Twój pies , kot czy inny podopieczny boi się wystrzałów, rozważ zostanie z nim w Sylwestra i urządzenie spokojnej imprezy w domu. Zasłoń kotarą okna, żeby wygłuszyć hałas dochodzący z zewnątrz. Jakiekolwiek środki medyczne konsultuj z weterynarzem."

d3gtaas

Pamiętaj, petardy są niebezpieczne nie tylko dla psów i kotów , ale także szczególnie dla małych dzieci, których twarz i dłonie są przecież bliżej ziemi niż ma to miejsce u osoby dorosłej.

Może zatem warto zrezygnować z samodzielnego odpalania fajerwerków i poprzestać na podziwianiu tych, które będą w tym roku przy Stadionie Narodowym, ale przy urzędzie dzielnicy?

d3gtaas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gtaas
Więcej tematów