RegionalneWarszawaPomnik "Solidarności" za rok w Warszawie. "Wolność zawsze zwycięży"

Pomnik "Solidarności" za rok w Warszawie. "Wolność zawsze zwycięży"

Pomysłodawcą i fundatorem pomnika jest Janusz Dorosiewicz, prezes Fundacji Ronalda Reagana.

Pomnik "Solidarności" za rok w Warszawie. "Wolność zawsze zwycięży"
Katarzyna Zając-Malarowska

Pomnik w formie napisu "Solidarność" stanie u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika. Budowa planowana jest na 2018 rok. - Ten pomnik będzie przypominał, że wolność zawsze zwycięży i żaden totalitaryzm nie okiełzna jego pragnienia - mówił poseł Andrzej Halicki podczas czwartkowego briefingu.

Pomysłodawcą i fundatorem pomnika jest Janusz Dorosiewicz, prezes Fundacji Ronalda Reagana. Rzeźba będzie przedstawiać słynny znak graficzny "Solidarności". Zgodę na użycie tego znaku wyraził autor logo, Jerzy Janiszewski.

Początkowo pomnik miał stanąć w alei Solidarności pomiędzy Grubą Kaśką a Muzeum Niepodległości (pałacem Przebendowskich-Radziwiłłów). Jednak na tę lokalizację nie zgodzili się radni, zastrzeżenia zgłaszał również stołeczny konserwator zabytków.

Na pomniku, który obecnie jest w fazie projektowania, znajdą się dwa cytaty. Pierwszy z nich, to słowa papieża Jana Pawła II: "Było to przełomowe wydarzenie w historii naszego narodu, ale także w dziejach Europy - 'Solidarność' otworzyła bramy do wolności". Drugi zaś, to zdanie wypowiedziane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana: "Żadna broń w światowych arsenałach nie jest tak groźna, jak wola i moralna odwaga wolnych mężczyzn i kobiet".

"To obowiązek"

W czwartetk odbył się briefing prasowy u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Kopernika poświęcony tej inwestycji.

- Ten pomnik będzie przypominał, że wolność zawsze zwycięży i żaden totalitaryzm nie okiełzna jego pragnienia – mówił poseł Andrzej Halicki, który był obecny na briefingu.

Głos zabrała również przewodnicząca Rady Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska.

- Dziś "Solidarność" dla Warszawy to przede wszystkim obowiązek pomocy dotkniętym różnymi tragediami. Warszawa okazuje solidarność dotkniętym dramatem w Aleppo czy podczas ostatnich nawałnic w gminie Chojnice.

Na skwerze ustawiona została tablica informująca o inwestycji, na której znajduje się replika zdjęcia "Strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1988 r." autorstwa Tomasza Czesława Gutry.

Z artystą została podpisana umowa licencyjna na korzystanie z jego dzieła. Dodatkowo na tablicy została zamieszczona informacja, że "w 2018 roku, w tym miejscu, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający ruch społeczny 'Solidarność' w walce z komunizmem".

źródło: PAP

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)