Trwa ładowanie...

Pomnik dla gen. Ścibora-Rylskiego. Jest inicjatywa

Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zdecydowały o budowie pomnika upamiętniającego generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Miałby stanąć w Parku im. Rydza-Śmigłego w 75. rocznicę wybuchu powstania.

Pomnik dla gen. Ścibora-Rylskiego. Jest inicjatywaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d1qvwxt
d1qvwxt

Inicjatywa uczczenia w ten sposób zmarłego 3 sierpnia generała to pomysł Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związku Powstańców Warszawskich. Na czwartkowej konferencji ogłoszono rozpoczęcie zbiórki pieniędzy na ten cel. Ustalono też lokalizację. Jak podaje "Rzeczpospolita", pomnik "Motyla" powstałby w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w alei Ks. Stanka.

Miejsce i data odsłonięcia nie jest przypadkowa. Wybrano ją ze względu na walczący w tym rejonie w czasie powstania Batalion Czata 49. Kompania, którego dowódcą był Ścibor-Rylski, wchodziła w skład tej jednostki. Z kolei termin zakończenia budowy pomnika zaplanowano na 1 sierpnia 2019 roku. To właśnie wtedy warszawiacy będą obchodzić 75. rocznicę wybuchu powstania.

Organizatorzy zbiórki i pomysłodawcy wzniesienia pomnika chcą, aby miejsce upamiętniające generała było "drogowskazem dla kolejnych pokoleń". Ich zdaniem konstrukcja powinna oddawać skromność charakteru powstańca. Jednocześnie ma być godna. - Będzie to postument przedstawiający pana generała w dojrzałym wieku - przekonywał na konferencji Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców.

d1qvwxt

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat, dwa dni po 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na Powązkach. Wcześniej informowaliśmy o fatalnym stanie tej mogiły. Dzięki zbiórce darowizn, udało się zebrać fundusze na jej renowację.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Trzaskowski komentuje niepokojący sondaż. I odpowiada Terleckiemu

d1qvwxt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qvwxt
Więcej tematów