Plan miasta stołecznego Warszawy z 1939 roku
Obejrzeć go można od dzisiaj w Muzeum Woli
To już trzecia odsłona projektu "Sala jednego eksponatu" w Muzeum Woli na Srebrnej. "Plan miasta stołecznego Warszawy z 1939 roku" został opracowany przez Instytut Kartograficzny im. E. Romera i wydany przez Książnicę-Atlas Zjednoczone Zakłady Kartograficzne i Wydawnicze Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych Spółka Akcyjna we Lwowie. Plan Książnicy-Atlas jest ważnym obiektem stołecznej kartografii.
Zobacz też: Ulica Próżna po rewitalizacji [ZDJĘCIA]
Jego opracowanie wyróżnia odmienna od wcześniejszych planów grafika. Zamiast agresywnej kolorystyki stosowanej w kartografii miejskiej z przełomu XIX i XX wieku profesor Eugeniusz Romer wprowadził delikatne barwy. Odróżnia go też poziomicowe przedstawienie ukształtowania terenu. Podobnie jak inne plany międzywojenne przedstawia sieć ulic z przebiegiem linii tramwajowych i autobusowych oraz kolei. Nie pokazuje natomiast podziału administracyjnego miasta. Jednak nawet dzieło największego autorytetu kartograficznego nie jest wolne od uchybień. Profesor Eugeniusz Romer w taki sam sposób ukazał układy przestrzenne istniejące jak planowane inwestycje zapisane w Ogólnym Planie Zabudowania m.st. Warszawy z 1931 roku.
*Sala jednego eksponatu: Plan miasta stołecznego Warszawy *
1-30 lipca 2014 r., Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
Ekspozycja czynna: wtorek–niedziela, w godz. 12:00–18:00
Szczegółowe informacje i program: muzeumwarszawy.pl
Sala jednego eksponatu to najnowszy projekt wystawienniczy Muzeum Warszawy. W specjalnie zaaranżowanej sali co miesiąc pokazywany będzie jeden wyjątkowy obiekt z bogatej kolekcji Muzeum. Tematem przewodnim jest nowoczesność. Wybranym obiektom przyjrzymy się z wielu perspektyw: pod kątem artystycznym, historycznym, socjologicznym, jako dziełom sztuki, świadkom historii lub wytworom procesów społecznych i kulturowych zachodzących od końca XIX wieku w Polsce, Europie i na świecie.
Projektant Sali: Wojciech Cichecki
PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE
10.07.2014, 18:30 – wykład Pawła Weszpińskiego Kartografia warszawska dwudziestolecia międzywojennego
19.07.2014, 12:00 ‒ GRA MIEJSKA Nieodbudowana Warszawa – śladami nieistniejących ulic. Odkrywanie śladów przedwojennej stolicy w dzisiejszej Warszawie. Gra rozpoczyna się o godz. 12:00 w Muzeum Woli. Potrwa dwie godziny, podczas których za pomocą przedwojennej mapy Warszawy trzeba będzie odnaleźć miejsca, które już dziś nie istnieją. Na zwycięzców czeka niespodzianka!
24.07.2014, 18:30 ‒ wykład Pawła Weszpińskiego Plan Warszawy Książnicy-Atlas z 1939. Nowoczesny plan, nowoczesne miasto, nowoczesne wydawnictwo
ZAJĘCIA EDUKACYJNE
Warszawa dzielnicami stoi
Grupa wiekowa: szkoła podstawowa (klasy I‒III, IV‒VI)
Maksymalna liczba uczestników: 30 osób
Bilet 100 zł od grupy (kasa Muzeum Woli, ul. Srebrna 12)
Zapisy: Dział Edukacji Muzeum Warszawy
Tel. 22 531 38 52, e-mail: edukacja@muzeumwarszawy.pl
Zobacz też: Warszawa w 1880 roku [ZDJĘCIA]