Trwa ładowanie...

Pan Guma wróci na Stalową!

Wcześniej jednak odwiedzi prezydenta

Pan Guma wróci na Stalową!
d1uktu9
d1uktu9

Już 26 stycznia w holu Pałacu Prezydenckiego zostanie otwarta wystawa, przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej. „Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro” to pokaz wybranych prac z powstającej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prezentacja tych dzieł w szczególnie symbolicznym miejscu – siedzibie głowy państwa – pomyślana jest jako zaproszenie do refleksji nad miejscem kultury współczesnej w toczącej się debacie nad kształtem polskiej modernizacji.

Wśród prac znajdzie się m.in. rzeźba praskiego pijaczka, Gumy zrobiona przez Pawła Althamera.

Pomnik przedstawia znanego na ul. Stalowej pijaczka zwanego Gumą, który przez lata wystawał pod sklepem spożywczym. Paweł Althamer wraz z miejscową młodzieżą zrobił po jego śmierci pomnik, który ustawił właśnie w miejscu ulubionym przez Gumę. Rzeźba była również pomnikiem wystawionym praskiej społeczności. Po jakimś czasie pomnik ze Stalowej został zabrany do renowacji (Gumą opiekuje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej)

Tuż po wizycie w Pałacu Prezydenckim Guma wróci do siebie, wróci na Stalową.

Jeśli ktoś nie chce czekać do wiosny, może zobaczyć praskiego pijaczka u prezydenta Komorowskiego - wystawa będzie dostępna nie tylko dla gości głowy państwa, każdy będzie mógł ją zobaczyć. Oprócz Gumy zobaczyć będzie można m.in. obrazy Wilhelma Sasnala, rzeźby Aliny Szapocznikow oraz słynną fotografię "Papież" Piotra Uklańskiego.

Wystawa będzie dostępna dla publiczności w każdą niedzielę w godzinach 11.00-16.00, aż do 14 kwietnia.

„Jaka sztuka dziś, taka Polska jutro”
Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście 46/48
26 stycznia 2013 – 21 kwietnia 2013

d1uktu9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uktu9
Więcej tematów