Trwa ładowanie...

Osiem nowych "czarnych punktów" na Mazowszu. "Najczęstszą przyczyną tragedii są lekkomyślność i alkohol"

Czarnych punktów jest już 140 na całym Mazowszu.

Osiem nowych "czarnych punktów" na Mazowszu. "Najczęstszą przyczyną tragedii są lekkomyślność i alkohol"
d2deibk
d2deibk

W tym roku na Mazowszu pojawi się osiem nowych "czarnych punktów" wodnych, m.in. nad Wisłą, Narwią i Bugiem - poinformowała policja. Tzw. czarne punkty to miejsca, w których doszło do największej liczby wypadków nad wodą. Jest ich już 140 na całym Mazowszu.

O ryzykownych kąpielach w miejscach niestrzeżonych przez ratowników mówili w środę marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz przedstawiciele policji i WOPR podczas konferencji w stołecznym Komisariacie Rzecznym Policji.

W 2016 r. na terenie całego Mazowsza doszło do 52 utonięć. Jak pokazują statystyki, najczęściej do tego typu wypadków dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. Policja ostrzega, że wiele z nich nie jest dostosowanych do kąpieli – nieuregulowane dno i niebezpieczne prądy to tylko niektóre z zagrożeń.

Od ośmiu lat samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z mazowiecką policją oznacza tzw. czarnymi punktami miejsca, w których doszło do największej liczby wypadków. W tym roku pojawi się kolejnych osiem tablic ostrzegawczych, a 46 zostanie wymienionych. Razem jest ich już 140 na całym Mazowszu.

Nowe "czarne punkty" wodne pojawią się w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew, dwie tablice), Kruki (pow. ostrołęcki, wyrobisko pożwirowe), Czerwińsk nad Wisłą (pow. płoński, rzeka Wisła), Jednorożec (pow. przasnyski, rzeka Orzyc), Ponikiew (pow. pułtuski, rzeka Narew, tzw. Biała Góra), Brańszczyk (pow. wyszkowski, rzeka Bug) oraz Lubiel Nowy (pow. wyszkowski, rzeka Narew).

d2deibk

- Najczęstszą przyczyną tragedii nad wodą są lekkomyślność i alkohol. Niestety, wypoczywając, zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Nawet w chwilach relaksu powinniśmy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych zależy od tego, jak poważnie potraktujemy zagrożenie – zaznaczyła nadkom. Agnieszka Gajewska-Kosim, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji.

Aby zapobiegać wypadkom w wodzie i nad wodą, policja prowadzi akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą". Informacje o akcji oraz o zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku można znaleźć na stronie www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda .

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

d2deibk
d2deibk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2deibk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj