Olga Tokarczuk uhonorowana w Warszawie. Do stołecznych bibliotek trafiły dwa tysiące książek noblistki
Warszawa uczciła literacką nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk. Z tej okazji władze miasta kupiły i przekazały do bibliotek niemal wszystkie dzieła autorki. Mieszkanki i mieszkańcy mogą wybierać spośród 14 tytułów dzieł noblistki.
10.12.2019 | aktual.: 10.12.2019 12:08
Warszawskie biblioteki publiczne oraz placówki, które działają przy szkołach ponadpodstawowych zyskały m.in. "Księgi Jakubowe", "Biegunów", "Opowiadania bizarne" oraz starsze dzieła Olgi Tokarczuk, jak "Podróż ludzi Księgi" czy "Prawieka i inne czasy".
O takiej formie świętowania Nobla Olgi Tokarczuk poinformował prezydent Warszawy.
- Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście. Niech będzie to okazja do stworzenia prawdziwego czytelniczego święta z Olgą Tokarczuk w roli głównej - mówił Rafał Trzaskowski.
W krótkim nagraniu zaprosił także do korzystania z nowych zasobów warszawskich biliotek i zapoznania się z twórczością Olgi Tokarczuk.
Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy znajdą książki w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych.
Przy tej okazji warszawski ratusz przypomniał, że stołeczna sieć biblioteczna to 18 bibliotek dzielnicowych, ponad 200 placówek i 5 milionów woluminów. W ramach realizowanego przez miasto programu rozwoju bibliotek powstał portal biblioteczny www.bibliotekiwarszawy.pl.
Urzędnicy i bibliotekarze planują również uruchomienie wspólnego katalogu e-literatury. Jego celem ma być wsparcie zakupów e-booków. Usługa będzie dostępna we wszystkich warszawskich bibliotekach publicznych.
We wtorek, 10 grudnia br. uroczyste zakończenie Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie.
Uroczysty bankiet ku czci laureatów nagrody Nobla rozpocznie się ok. godz. 16:30. Olga Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom.
We wtorek rano, za pośrednictwem Twittera, były premier i szef RE złożył gratulacje Oldze Tokarczuk.
"Dziękujemy, Pani Olgo, za to, co napisałaś i za to, co napiszesz" - podkreślił Donald Tusk. Dodał, że to dzień "dumy i radości".
W sobotę, 7 grudnia, polska autorka wygłosiła wykład noblowski zatytułowany "Czuły narrator". Olga Tokarczuk wspominała w nim o swojej matce i złożyła hołd pierwszoosobowej narracji, która "przerobiła opowieść o świecie jako miejscu działań herosów czy bóstw, na które nie mamy wpływu, na naszą indywidualną historię i oddała scenę ludziom takim samym jak my".
Źródło: Urząd Miasta w Warszawie
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl