Trwa ładowanie...

Od stycznia centrum bez Rotundy. Zburzą symbol Warszawy

Odmieniona Rotunda wróci do stolicy za dwa lata.

Od stycznia centrum bez Rotundy. Zburzą symbol Warszawy
d4eysdc
d4eysdc

Rewolucja w centrum miasta. Rotunda zostanie zburzona już w styczniu. Za dwa lata wróci w podobnej konwencji, jednak największe zmiany zajdą we wnętrzach kultowego budynku.

Rotunda zniknie z powierzchni warszawskiego centrum. Ma ją zastąpić bardzo podobny, niezwykle nowoczesny projekt. Stanie się to za sprawą projektu planu przebudowy "Ściany Wschodniej", o którym pisaliśmy tutaj.

- Poprzez kontakt z naturą, w doskonałej pod względem klimatycznym przestrzeni, Rotunda zmieni swoje oblicze, stając się nowoczesną oazą miejską - mówi WawaLove.pl Bartłomiej Gowin z buira projektowego Gowin&Siuta. Ważną rolę w projekcie odgrywa woda. - Jej funkcja społeczna polega na wprowadzeniu orzeźwiającego klimatu poprzez system wkomponowanej w sufit nad Patio Miejskim fontanny deszczownicowej - dodaje Gowin.

Salon, kawiarnia, galeria sztuki

Architekci przekonują, że nowa Rotunda ma stać się ikoną i centralnym węzłem funkcjonalnym. - Przemiana oblicza Rotundy, polega przede wszystkim na sposobie jej postrzegania. Z obiektu percypowanego dotychczas w głównej mierze z zewnątrz, bądź z poziomu parteru – staje się ona interaktywnym węzłem transferu ludzi i informacji – pozwalając na odbiór otoczenia budynku jak i jego wewnętrznej geometrii z niedostępnej dotąd swobodnie przestrzeni antresoli - opowiada Bartłomiej Gowin.

Podczas konsultacji społecznych warszawiacy debatowali nad zakresem oraz skali zmian architektonicznych i funkcjonalnych Rotundy. Odzew był zaskakujący - wpłynęło aż 10 tysięcy ankiet od mieszkańców Warszawy, którzy zadecydowali, że Rotunda stanie się miejscem wielofunkcyjnym i chętnie odwiedzanym. Na pierszym piętrze budynku pojawi się tzw. „Salon Miejski” z m.in. multimedialnym punktem informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejscem odpoczynku i spotkań, galerią sztuki i kawiarnią.

d4eysdc

W grudniu zostanie ogłoszny wykonawca inwestycji. Pierwsze prace rozbiórkowe mają ruszyć w styczniu 2017 roku i razem z budową potrwają dwa lata.

Katastrofa w sercu miasta

Rotunda to budynek należący do banku PKO BP, który znajduje się w samym centrum miasta przy Rondzie Dmowskiego. Budowla jest charakterystyczną częścią „Ściany Wschodniej”, którą projektowano i budowano w latach 1960-1969.

Poszczególne elementy tego rozwiązania urbanistycznego projektowało wielu znanych architektów pod kierownictwem Zbigniewa Karpińskiego. Samą Rotundę otwarto w 1966 r. Obecny budynek różni się nieco od wersji pierwotnej, która została zniszczona 15 lutego 1979 r. W tragicznej katastrofie śmierć poniosło 49 osób, 110 zostało rannych, a sam budynek uległ zniszczeniu w 70%. Odbudowy Rotundy dokonano w ekspresowym tempie i już pod koniec października 1979 r. została ona ponownie oddana do użytku. Jedną z głównych zmian w stosunku do pierwowzoru było zastosowanie przyciemnianego szkła w elewacji obiektu.

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj