Trwa ładowanie...

Nowe domy dla parkowych mieszkańców

W warszawskich parkach ZOM zawiesił 70 budek lęgowych. Na wiosnę zadomowią się w nich ptaki, a zimą znajdą schronienie wiewiórki

Nowe domy dla parkowych mieszkańców
d2wq9wo
d2wq9wo

W parkach administrowanych przez Zarząd Oczyszczania Miasta zawieszono 67 skrzynek dla ptaków i 3 budki dla wiewiórek. Po 10 domków umieszczono na terenie Pola Mokotowskiego i parku Skaryszewskiego. Najwięcej, bo aż 50 budek, trafiło do Parku Ujazdowskiego . Na wiosnę będą mogły je zasiedlić m.in. sikorki, wróble i szpaki.

Domki zawieszane są zimą po to, by do sezonu lęgowego zniknął z nich zapach farby i preparatu zabezpieczającego drewno. Materiał, z którego są wykonane, jest zazwyczaj naturalnie chropowaty. Dzięki temu ptak może wczepić się pazurkami, kiedy przylatuje do budki z pożywieniem dla piskląt.

Po okresie lęgu i wyprowadzce ptaków budki będą wyczyszczone. Usuwanie piór, odchodów i pozostałości pokarmu zapobiega rozprzestrzenianiu się pasożytów i często pozwala wykorzystać skrzynkę dwa razy w sezonie.

d2wq9wo

Wieszanie budek służy ochronie gatunkowej, sprzyja bioróżnorodności, a wystawione w odpowiedniej ilości i proporcjach przywracają biorównowagę.

ZOM od lat dba o ptaki w mieście. W okresie zimowym dokarmia je i zawiesza nowe budki lęgowe. W sześciu parkach zamontowano do tej pory około 200 domków dla ptaków.

d2wq9wo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wq9wo
Więcej tematów