Najstarsze zdjęcia lotnicze Warszawy
Fotografie lotnicze Warszawy z lat 1915-1918
Wystawa zdjęć pochodzących z kolekcji Roberta Marcinkowskiego, zatytułowana "Warszawa z dwupłatowca"
Pałac Saski, Sobór Aleksandra Newskiego, Synagoga na Tłomackiem, tor wyścigów konnych na Polu Mokotowskim - to niektóre z nieistniejących miejsc stolicy uwiecznionych na zdjęciach lotniczych z I wojny dostępnych na wystawie w dawnym banku Wilhelma Landaua na Senatorskiej.
- Nieprzypadkowo wystawa jest otwierana właśnie teraz. Dokładnie 100 lat temu w nocy z 4 na 5 sierpnia 1915 r. wojska rosyjskie opuściły lewy brzeg Wisły wysadzając za sobą mosty, by utrudnić wkroczenie do miasta wojskom niemieckim. Próba ta jednak się nie powiodła, a kilka dni później siły niemieckie na ponad trzy lata zajęły Warszawę - opowiadał podczas wtorkowej konferencji prasowej Krzysztof Jaszczyński z Fundacji "Warszawa 1939.pl" organizującej wystawę "Warszawa z dwupłatowca", autor scenariusza ekspozycji.
Jak relacjonował, w chwili wybuchu I wojny wynalazek samolotu miał dopiero kilkanaście lat. - Ale postęp był coraz większy. Maszyny latały coraz częściej i wyżej, jednak niszczycielską siłę samolotów zobaczyliśmy dopiero w II wojnie. Podczas I wojny pełniły raczej rolę zwiadowczą "zaglądając poza linię frontu". Szybko też wyposażono je w aparaty fotograficzne. Nie były to jednak zwykłe aparaty, ponieważ należy pamiętać, że fotografowano z odległości 1,5 km, często w temperaturach minus 30 stopni. Dlatego musiały mieć jasne obiektywy, szybkie migawki i być odporne na wstrząsy - mówił Jaszczyński.
Na zdjęciu: most Poniatowskiego wiosną 1916 roku