Matura 2020. Warszawa. Maturzyści za kratami
Matura 2020 nie odbywa się wyłącznie w szkołach. W placówkach penitencjarnych na terenie całego kraju, do matury przystępują również osadzeni. W Warszawie w areszcie na Białołęce do egzaminów przystępuje 17 maturzystów.
Matura 2020. Warszawa. Resocjalizacja przez kształcenie
O maturze mówi się, że jest najważniejszym egzaminem w życiu. W przypadku osób osadzonych w więzieniach i aresztach, to określenie zdaje się być jeszcze bardziej prawdziwe. Zdobywanie wykształcenia jest jedną z form resocjalizacji, dzięki której po wyjściu na wolność, osadzeni mogą zacząć nowe życie z daleka od kłopotów z prawem.
Za murami działają szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Szkoły za kratami są szkołami publicznymi i kształcą osadzonych wg obowiązujących w polskim systemie edukacji programów. W areszcie śledczym na Białołęce odbywają się zarówno kursy zawodowe, jak i nauka w ramach liceum ogólnokształcącego. W tym rok do egzaminów przystąpi 17 aresztantów.
- Zdobycie wykształcenia i nowych umiejętności ma kluczowe znaczenie dla pomyślności procesu readaptacji społecznej i przygotowania skazanych do życia po opuszczeniu jednostki penitencjarnej - mówi nam st. szer. Paweł Krzemiński, wychowawca z Aresztu-Śledczego Warszawa-Białołęka.
Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet
Matura 2020. Warszawa. Te same zasady, ten sam stres
Maturzystów za murami obowiązują nie tylko te same egzaminy, lecz także rygor sanitarny wprowadzony z uwagi na epidemię koronawirusa w Polsce. Po odwołaniu terminów majowych, podobnie jak abiturienci ze szkół wolnościowych, osadzeni również z niecierpliwością czekali na nowy termin matury 2020.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl