Trwa ładowanie...

Leczył marihuaną, został zwolniony

Ciąg dalszy sprawy kontrowersyjnej terapii w Centrum Zdrowia Dziecka

Leczył marihuaną, został zwolniony
d21ca40
d21ca40

Doktor Marek Bachański, który prowadził terapię leczniczą marihuaną w Centrum Zdrowia Dziecka, został zwolniony z pracy. Informację tę potwierdziła WawaLove.pl rzeczniczka placówki, Joanna Komolka.

Bachański, lekarz Kliniki Neurologii i Epileptologii Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka, od wielu miesięcy prowadził w Centrum terapię leczenia dzieci z padaczką. W leczeniu stosował środki zawierające medyczną marihuanę. Jak opisywaliśmy niedawno , zaobserwował u swoich małych pacjentów znaczną redukcję napadów padaczki.

Jak informowaliśmy pod koniec lipca, CZD zakazało stosowania medycznej marihuany w terapii. Jak wyjaśniała wówczas Joanna Komolka, informacje o skuteczności leczenia, jakie były przedstawiane opinii publicznej w sprawie terapii, "nie mogły być podstawą do uznania terapii za skuteczną i bezpieczną". "Nie ma wystarczających danych dotyczących zasad dawkowania leku, monitorowania terapii, oraz interakcji z innymi lekami, które musi przyjmować pacjent. Z tego względu, zgodnie z prawem i przyjętymi na całym świecie zasadami dobrej praktyki klinicznej, podejmowanie leczenia nowym, nie wystarczająco sprawdzonym środkiem, musi być prowadzone jedynie pod szczególnym nadzorem, w warunkach tzw. eksperymentu medycznego" - mogliśmy przeczytać w specjalnym oświadczeniu. Dr Bachański otrzymał też pisemny zakaz dalszego stosowania terapii.

Zawiadomienie do prokuratury

Sam dr Bachański, który protestował przeciwko temu zakazowi, w liście otwartym do ministra zdrowia Mariana Zembali pisał m.in., że CZD podważyło "w sposób nieludzki i niezgodny z prawdą" jego kompetencje oraz doświadczenie zawodowe. Zapewnił też, że jego przełożeni wiedzieli o prowadzonym przez niego leczeniu i otrzymał on zgodę na taką terapię.

W sierpniu Centrum Zdrowia Dziecka złożyło zawiadomienie do prokuratury ws. Bachańskiego. Dotyczyło ono możliwości popełnienia przez niego przestępstwa narażenia pacjentów Centrum na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, przez prowadzenie nielegalnego eksperymentu medycznego z użyciem pochodnych marihuany .

d21ca40

Drugi zarzut z zawiadomienia, to możliwość popełnienia przestępstwa przez prowadzenie tego badania klinicznego bez uzyskania świadomej zgody przedstawicieli prawnych uczestników badania. Komolka wyjaśniła, że te nieprawidłowości miały dotyczyć części pacjentów doktora Bachańskiego. Osobne postępowanie w sprawie lekarza prowadzi również okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej.

Ze względu na prowadzone przez Prokuraturę śledztwo, Centrum Zdrowia Dziecka odmówiło podania szczegółów sprawy. W rozmowie z WawaLove.pl Joanna Komolka powiedziała tylko, że lekarz, dotąd zawieszony w obowiązkach, został zwolniony dyscyplinarnie.

d21ca40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ca40
Więcej tematów