RegionalneWarszawaKoncerty, warsztaty gwary warszawskiej i spacery po Pradze. Trwa festiwal Otwarta Ząbkowska

Koncerty, warsztaty gwary warszawskiej i spacery po Pradze. Trwa festiwal Otwarta Ząbkowska

19 i 20 sierpnia miasto zaprasza na przedostatnią w tym roku zabawę na ul. Ząbkowskiej.

Koncerty, warsztaty gwary warszawskiej i spacery po Pradze. Trwa festiwal Otwarta Ząbkowska
Katarzyna Zając-Malarowska

Dziś i jutro ulica Ząbkowska zostanie zamknięta dla ruchu samochodów w ramach festiwalu Otwarta Ząbkowska. Wydarzenie tworzą prascy animatorzy, artyści, kluby i organizacje pozarządowe.

Wydarzenie organizowane jest w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy z Teatrem Powszechnym. W każdy weekend od początku lipca ul. Ząbkowska zamienia się w scenę dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. 19 i 20 sierpnia miasto zaprasza na przedostatnią w tym roku zabawę na ul. Ząbkowskiej.

Festiwal Otwarta Ząbkowska po warszawsku

W sobotnie popołudnie odbędzie się fest koncert przebojowej i wyjątkowej ferajny. Warszawiaki wystąpią po prawej stronie Wisły po raz pierwszy od wydania albumu Szemrane/Zakazane. A zaintrygowani folklorem będą mogli wziąć udział w warsztatach gwary warszawskiej w niedzielne popołudnie.

Wieczorami w Ogrodzie Ząbkowska odbędą się koncerty duetów. Bielas & Kinior zakończą festiwal w sobotę, a w niedzielę posłuchamy Kiniora & Makaruka. Po raz kolejny odbędzie się koncert w formule silent concert, tym razem grupy November Project. Zespół to muzyczny ewenement. November Project tworzą bowiem ludzie, którzy udowadniają, że w muzyce nie ma żadnych barier - 11-osobowym składzie większość stanowią niepełnosprawni, którzy poznali się na warszawskich Jelonkach w ośrodku terapeutycznym na zajęciach z muzykoterapii.

W niedzielę spacer "Praskie salony literackie, żebro noblisty i poetycki ślub” poprowadzi związana z dzielnicą poetka, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie, Dorota Ryst. Również w niedzielę posłuchamy wyjątkowego koncertu dla dzieci i dorosłych. Budyń Julka Tuwima to muzyczna opowieść o dzieciństwie ulubionego poety dzieci. Teksty piosenek - współczesne interpretacje wierszy Tuwima, napisali znakomici dziecięcy poeci. Autorem muzyki jest Jacek „Budyń” Szymkiewicz, gitarzysta i wokalista znany przede wszystkim z zespołów Pogodno oraz Babu Król. Gościnnie wystąpią m.in. Czesław Mozil oraz Joanna Ewa Zawłocka. Ponadto odbędą się warsztaty florystyczne, artystyczne, warzenia piwa, kulinarne, naukowe, a także tworzenia własnej pasieki. Więcej informacji na www.otwartazabkowska.pl .

Festiwal Otwarta Ząbkowska organizowany jest od 2015 r. w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy Teatru Powszechnego w Warszawie z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi.

Otwarta sobota w Centrum Kreatywności

Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 to miejska instytucja, która wspiera artystów, twórców, rzemieślników. Do końca września w wybrane soboty będą się tam odbywały wystawy i prezentacje artystów i rzemieślników związanych z Pragą. Otwarte soboty to także okazja do spotkania w gronie twórców, wymiana myśli i wzajemne wspieranie się.

Harmonogram na sobotę, 19 sierpnia:

  • godz. 12.00-16.00 – Brykanie na magicznym dywanie

Idealna okazja na aktywne spędzenie czasu. Dzieci będą mogły wyszaleć się na magicznym dywanie, który nie tylko uczy, ale też bawi. Magiczny dywan to interaktywna podłoga, która poprzez gry i zabawy ruchowe rozwija u dzieci motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji.

  • godz. 12.00-16.00 – Ekologiczne zwierzaki – warsztaty dla dzieci

Na całym świecie dużo się mówi o ekologii. Tym razem pobawimy się recykling, stworzymy zwierzaki i potwory z przedmiotów nadających się do przetwarzania. Jeśli macie w domach nakrętki, plastikowe butelki, torebki foliowe, kartony zabierzcie je ze sobą. Damy im nowe kolorowe życie. Warsztaty rozwijają w dzieciach kreatywność, spostrzegawczość i uczą projektowania otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę. Zapraszamy dzieci w wieku 5-12 lat z rodzicami.

  • godz. 16.00-19.00 – spotkanie z Ivo Nikiciem

Ivo Nikić to jeden z ciekawszych artystów związanych z warszawską Pragą. Twórca intermedialny, malarz, fotograf, filmowiec, autor instalacji i działań efemerycznych. Wystawiał w czołowych instytucjach w kraju i zagranicą, m.in. w Austrii, Francji, Izraelu, Niemczech, Japonii. Od roku 2001, razem z Piotrem Kopikiem i Karolem Radziszewskim, współtworzy galerię szu szu. Rozmowę poprowadzi Iwo Zmyślony , teoretyk sztuki i filozof.

Zmiany w ruchu drogowym

Ulica Ząbkowska pomiędzy ul. Targową a Brzeską we wszystkie weekendy lipca i sierpnia staje się deptakiem i jest wyłączana z ruchu kołowego.

W weekendy swoje trasy zmieniają autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; linii 156 - w kierunku Metra Młociny - z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską, a następnie w Ząbkowską, a w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 - w kierunku Ronda S. Starzyńskiego i Dworca Centralnego - pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, zaś w drugą stronę - będą kursowały Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji?

Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Do 2022 roku Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

źródło: um.warszawa.pl

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)