RegionalneWarszawaJutro wyrok w sprawie legalności spożywania alkoholu na betonowych schodach nad Wisłą

Jutro wyrok w sprawie legalności spożywania alkoholu na betonowych schodach nad Wisłą

Wyrok wyda Sąd Rejonowy przy ul. Marszałkowskiej.

Jutro wyrok w sprawie legalności spożywania alkoholu na betonowych schodach nad Wisłą
Karol Lewandowski

Już we wtorek w Sądzie Rejonowym w Warszawie zapadnie wyrok w sprawie legalności spożywania alkoholu na betonowych schodach nad Wisłą. Rozprawa odbędzie się w związku z oskarżeniem przez policję Marka Tatały. Zarzucono mu "usiłowanie spożycia alkoholu w miejscu publicznym".

5 kwietnia zakończył się przewód sądowy w sprawie: Marek Tatała przeciwko policji, dotyczącej leglaności spożywania alkoholu nad Wisłą. Marek Tatała złożył dodatkowe wnioski dowodowe i odniósł się do dokumentów w aktach sprawy. Przesłuchano także świadków (policjantów), którzy m.in. stwierdzili, ze podstawą ich działania jest słownik PWN, a nie definicje ulicy z ustawy o ruchu drogowym czy ustawy o drogach publicznych - czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku

Ustawa nie zakazuje

Kilka tygodni temu pisaliśmy o sprawie Marka Tatały , który został oskarżony o "usiłowanie spożycia alkoholu w miejscu publicznym". Profil społecznościowy "Legalnie nad Wisłą" opublikował wówczas zdjęcie pisma, które otrzymał od urzędu miasta w sprawie spożywania alkoholu na terenie Warszawy. Czytamy miedzy innymi, iż zgodnie z tym pismem "nie istnieją żadne uchwały Rady Miasta zakazujące spożywania alkoholu poza miejscami, w których spożywania zakazuje ustawa (m.in. ulice, parki i place)".

(Tekst ustawy zamieszczony przez profil "Legalnie nad Wisłą". Fot. Marek Tatała)

Funkcjonariusze celowo wprowadzają w błąd?

Jak informuje na swojej stronie internetowej Tatała, - w Polsce nie istnieje zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Mieszkańców w błąd wprowadzają czasami sami policjanci i strażnicy błędnie informując o podstawie prawnej ukarania. Podobny pogląd dominował też w niektórych mediach - co zdaniem oskarżonego udało się częściowo zmienić dzięki jego zaangażowaniu.

Dalej publikuje między innymi zapis z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która to "nie zabrania spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Art. 14 ust. 2a mówi, że „zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów”. - Czyli spożywanie alkoholu jest możliwe w miejscach publicznych nie będących ulicą, placem, parkiem czy innym miejscem wymienionym w ustawie, choć sama ustawa nie definiuje, żadnej z tych przestrzeni. Czasami dodatkowe regulacje dotyczące spożycia wprowadzają poszczególne gminy, ale w Warszawie nad Wisłą takie przepisy nie obowiązują - komentuje Marek Tatała.

Co więcej picie alkoholu na bulwarach wiślanych jest legalne - wynika z opinii prawnej, którą otrzymał ratusz. Policja i straż miejska twierdzą,że: - bulwary to część pasa drogowego. I zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości nie wolno tam pić alkoholu - mówił w 2015 roku "Gazecie Stołecznej" Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Jawność postępowania

Rozprawa odbędzie się jutro, o godz. 15:30 w sali P22 Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieście. Zgodnie z zasadą jawności postępowania karnego, rozprawa odbywa się jawnie i może brać w nim udział publiczność. W związku z decyzją sądu z pierwszej rozprawy, nie będzie możliwa rejestracja audio i wideo wygłaszania wyroku w tej sprawie.

Źródło: (marektatala.pl/LegalnienadWisłą)
Zdjęcia: FP Schodki Nad Wisłą

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)