Jutro Parada Równości!
Start o godzinie 15.00 spod Sejmu RP
14.06.2013 11:23
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polska Parada Równości od innych wydarzeń typu gay-pride na świecie różni się swoim inkluzywnym charakterem – nie walczą o prawa osób LGBT, ale o prawa wszystkich wykluczonych. Jutro przejdą ulicami stolicy, by przypomnieć rządzącym i społeczeństwu o wszystkich wykluczonych i ich prawach.
O honorowy patronat nad wydarzeniem zostali poproszeni zarówno Prezydent Bronisław Komorowski, jak i Prezedent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Stołeczna włodarzyni co roku odmawia argumentując, że nigdy nie obejmie swoim patronatem manifestacji (co nie przeszkodziło jej to objąć nim I Paradę Labradorów w 2009 roku).
TRASA: Parada Równości 2013 wyruszy o godzinie 15.00 sprzed Sejmu RP, przejdzie ulicą Wiejską do pl. Trzech Krzyży, skąd dalej ulicami Bracką, Nowogrodzką i Kruszą dojdzie do Al. Jerozolimskich. Stąd skręci w ul. Emilii Plater i ul. Twardą, by ul. Grzybowską i ul. Królewską dotrzeć do pl. S. Małachowskiego. Dalej manifestacja przejdzie ulicami Kredytową, Jasną i Zgoda, by zakończyć się na parkingu przy ul. Kruczej za D.H. Smyk.
Najważniejsze postulaty, na jakie zwracają uwagę organizatorzy to:
- Znoszenie barier architektonicznych, ograniczających dostępność dóbr kultury, miejsc rozrywki, a także innych miejsc publicznych osobom z niepełnosprawnościami lub rodzicom z wózkami dziecięcymi. Wykluczenie przestrzenne to izolacja społeczna.
- Uchwalenie ustawy regulującej związki nie będące małżeństwami, w tym szczególnie zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań opiekuńczo-prawnych.
- Wprowadzenie aktywnej polityki antydyskryminacyjnej dotyczącej wszystkich mniejszości, w tym szczególnie rozszerzenie przepisów dotyczących mowy nienawiści o kwestie dotyczące tożsamości płciowej i orientacji seksualnej oraz skuteczne egzekwowanie już istniejących regulacji.
- Wprowadzenie uregulowań prawnych ułatwiających proces medycznego i prawnego potwierdzenia płci osobom transseksualnym.
- Nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt, zaostrzenie przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt oraz zwiększenie wykrywalności i karalności tego typu przestępstw.
- Wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji dotyczącej ludzkiej seksualności, życia w różnorodnym społeczeństwie oraz nauczanie otwartości na inność.
- Otwieranie i udostępnianie przestrzeni miejskiej społeczeństwu oraz zaprzestanie zamykania już istniejących obszarów integracji społeczności lokalnych.