Jak postępować w przypadku ataku terrorystycznego? Miasto przygotowało instrukcję
"Nie można dyskutować z napastnikami, zgrywać bohatera czy atakować ich"
Co zrobić jeżeli słyszymy wybuch lub strzały? Jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia? Możemy się tego dowiedzieć plakatów, które eksponowane są w pojazdach komunikacji miejskiej i na przystankach.
Warszawa jest zagrożona atakiem terrorystycznym tak samo, jak inne stolice. Po serii zamachów w Brukseli, do których doszło 22 marca, w naszej stolicy wdrożono podwyższony poziom bezpieczeństwa. Zwiększono m.in. kontrole na lotniskach i dworcach. - Na stacjach metra emitowane są komunikaty o konieczności zwracania uwagi na podejrzane pakunki czy sytuacje - mówiła niedawno WawaLove.pl rzeczniczka ratusza Agnieszka Kłąb. Co nie zmienia faktu, że część warszawiaków zwyczajnie się boi .
Teraz Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przygotowało kampanię informującą na temat zagrożenia terrorystycznego . Za pomoca obrazków dowiedzieć sie można m.in. tego, że jeżeli usłyszymy wybuch, przede wszystkim trzeba uciekać jak najdalej od niebezpieczeństwa. - Nie można przy tym myśleć tylko o sobie – w sytuacji zagrożenia wszyscy muszą sobie pomagać - informują urzędnicy. I dodają: - Gdy nie możemy uciekać to należy paść na ziemię i szukać schronienia za osłoną, np. murkiem. Jeżeli uda nam się uciec, to koniecznie należy poinformować inne osoby o niebezpieczeństwie.
Inaczej należy reagować w przypadku strzelaniny. - Po pierwsze należy unikać okien i drzwi. Trzeba znaleźć bezpieczne schronienie za ścianą czy w pokoju. Jeżeli jest taka możliwość, to należy jak najszybciej zabezpieczyć wejście, np. blokując je ciężką szafą. Ważne jest aby nie zdradzić swojej kryjówki i nie zainteresować nią napastnika. W tym celu trzeba wyłączyć wszystkie urządzenia, które mogą wytwarzać dźwięk – radio, komputer oraz wyłączyć wibracje i wyciszyć telefon - czytamy w informacji.
Jeżeli dostaniemy się w ręce napastników, to przede wszystkim należy zachować spokój i stosować się do ich poleceń. - Nie można dyskutować z napastnikami, zgrywać bohatera czy atakować ich. Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i trzeba pytać o pozwolenie wykonania każdej czynności. Zdecydowanie należy też unikać z nimi kontaktu wzrokowego - podkreślają urzędnicy.
Może się również zdarzyć, że znajdziemy podejrzaną torbę lub pakunek. - Nie można go dotykać, podnosić, otwierać ani przesuwać. Jak najszybciej trzeba ostrzec o niebezpieczeństwie inne osoby i zadzwonić na numer 112, aby poinformować o zdarzeniu policję - dodają.