Trwa ładowanie...

IPN nie odpuszcza. Chce lustracji 99-letniego gen. Ścibora-Rylskiego

Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich: "To jest człowiek, który nigdy nie zrobił żadnego świństwa".

IPN nie odpuszcza. Chce lustracji 99-letniego gen. Ścibora-Rylskiego
d1jtfyj
d1jtfyj

Mimo protestów środowisk kombatanckich - IPN nie wycofa się z procesu lustracyjnego generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego - informuje Radio ZET. Prezes Związku Powstańców Warszawskich według IPN miał być Tajnym Współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Kilka dni temu Sąd Okręgowy Warszawa-Praga zdecydował, że powoła jednak biegłych - do zbadania, czy generał może wziąć udział w procesie.

Jak powiedział w Radiu ZET rzecznik Instytutu, Andrzej Arseniuk - wniosek do sądu skierowano już w lutym. Teraz śledczy IPN zdają się na sąd, który dopiero wyznaczy neurologa i geriatrę. Bo to lekarze mają ocenić stan zdrowia i tym samym - możliwość udziału w procesie lustracyjnym 99-letniego Ścibora-Rylskiego. Jak dowiedziało się Radio ZET w Sądzie Okręgowym, to może potrwać kilka tygodni.

Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich: "To jest człowiek, który nigdy nie zrobił żadnego świństwa"

- Mam ogromny żal za sąd na generałem. Znam go tyle lat, ile minęło od Powstania, a więc całkiem długo. Widywałam go w różnych sytuacjach. Byłam świadkiem jego rożnych rozmów z ludźmi. To jest człowiek, który na pewno nigdy nie zrobił żadnego świństwa. Nikomu nie zrobił krzywdy. To jest po prostu niemożliwe. W jego charakterze to nie leży - powiedziała w programie TVN24 "Fakty po Faktach" Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, pseudonim "Sławka".

d1jtfyj

- Ktoś chce nas podzielić na tych, którzy będą współpracować z władzami i tych, którzy nie będą. Zastanawialiśmy się co mamy zrobić, żeby zachować taki apel jaki chcieliśmy żeby był, żeby wojsko było z nami, żeby było uroczyście. Chciałabym, żeby nas wbrew temu co się mówi, co niektórzy ważni ludzie mówili o nas, żeby oni wykonywali co mówią, a nie wprowadzali wśród nas okropny nastrój. Jedni idą na spotkanie, inni nie. Jedni podpisują, inni nie - mówiła w TVN 24 Halina Jędrzejewska.

Andrzej Wiczyński: "Wykorzystywał materiał bezpieki, by ratować kolegów"

- Trzeba nie być człowiekiem, nie mieć empatii, by blisko 100-letniemu weteranowi "wyciąć" taki numer. Generał nie współpracował z bezpieką, to bezpieka chciała współpracować z generałem. Może nieświadomie dawała mu materiał, który on wykorzystywał, by ratować kolegów. To jego wielka zasługa, że już po wyzwoleniu ostrzegał, że jeśli UB miał jakieś "pretensje" do powstańców, to on ostrzegał - mówił 1 sierpnia w TVN 24 dr Andrzej Wiczyński - dowódca 227 plutonu żołnierzy walczących w powstaniu warszawskim.

- Jeszcze raz powtarzam, to nie generał współpracował, tylko nieświadomie bezpieka współpracowała. Teraz trzeba przeciąć tę sprawę, a pan prezydent może to zrobić. Zwróćmy uwagę, że gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ma 99 lat. Czy on dożyje do tego sądu? Nie zasłużył na to! To dwukrotny kawaler orderu "Virtuti Militari", możemy tylko brać z niego przykład. Jest to szczyt chamskiego postępowania ze strony Instytutu Pamięci Narodowej - mówił w TVN 24 dowódca 227 plutonu żołnierzy walczących w powstaniu warszawskim.

"Niech prezydent Duda utnie tę chamską działalność IPN"

- Apeluje do Prezydenta Andrzeja Dudy, który w niedzielę powiedział, że sprawą gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego zajmie się sąd, by poważnie potraktował nasze zdanie. Niech pan podejmie niekonwencjonalna decyzję i utnie tę chamską działalność IPN! - powiedział w TVN 24 Andrzej Wiczyński.

d1jtfyj

Zdaniem zastępcy szefa Związku Powstańców Warszawskich - Zbigniewa Galperyna - współpraca Ścibora-Rylskiego z UB odbywała się na rozkaz i za wiedzą przełożonych z Armii Krajowej. Niestety, nie żyje już nikt, kto mógłby poświadczyć, że generał otrzymał taki rozkaz.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ze względu na stan zdrowia nie brał udziału w ostatnich uroczystościach rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

Źródło: (Radio Zet/TVN 24/WawaLove.pl)

d1jtfyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jtfyj
Więcej tematów