Trwa ładowanie...

I Ty możesz pomóc Polakom zdobyć K2!

Jutro grupa himalaistów odleci z lotniska w Warszawie do Islamabadu w Pakistanie, by spróbować swoich sił przed planowaną, zimową wyprawą na ostatni z niezdobytych ośmiotysięczników. Jednak wciąż zbierają fundusze, by ta akcja mogła dojść do skutku.

I Ty możesz pomóc Polakom zdobyć K2!
d1wcswe
d1wcswe

Celem letniej wyprawy pięciu polskich himalaistów jest wejście na drugi szczyt świata o wys. 8611 m n.p.m. i jednocześnie, jak najlepsze przygotowanie techniczne, logistyczne i personalne do zimowego szturmu na K2.

We wtorek, 14 czerwca 2016, o godz. 10.50 – grupa polskich himalaistów, z Jerzym Natkańskim na czele, odleci z lotniska w Warszawie do Islamabadu w Pakistanie. W ciągu 3 - 4 dni ekipa dotrze do Askole, skąd rozpocznie ponad tygodniową karawanę do bazy pod K2. Start działalności górskiej zaplanowany jest na 29 czerwca 2016.

Równocześnie, w kraju kontynuowana będzie akcja crowdfundingowa #K2dlaPolakow, prowadzona m.in. na platformie zrzutka.pl, gdzie zbierane są fundusze na letni podbój szczytu przez polskich himalaistów. Na razie zebrano 43 697 zł z kwoty 138 000 zł. Jednak to nie koniec – kolejne kwoty można wpłacać do 31 lipca.

- Dla nas liczy się każda, nawet najdrobniejsza wpłata, bo przemnożona przez tysiące ambasadorów akcji #K2dlaPolaków może sprawić, że finansowanie wyprawy zakończy się ogromnym sukcesem. Kilkudziesięciotysięczne wsparcie ze strony Polskiego Związku Alpinizmu i Fundacji im. J. Kukuczki jest znaczące tak dla budżetów tych instytucji, jak i dla nas, ale niestety niewystarczające w kontekście kosztów całej wyprawy. Dlatego bardzo liczmy na to, że w ciągu kolejnych tygodni uda nam się zebrać niezbędną kwotę. Przy tak ogromnej rzeszy osób kibicujących nam w zmaganiach o K2, nie może stać się inaczej – podsumowuje Jerzy Natkański, szef wyprawy.

Natkański wszedł min. na Gasherbrum II (1997 r.) i Broad Peak (2007 r.). Był uczestnikiem wielu wypraw w góry wysokie m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat, zimowej na Makalu i zimowej Netia-K2. Dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m.) w Karakorum. W tegorocznym, letnim wejściu na K2 będą mu towarzyszyć: Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Paweł Michalski oraz Piotr Tomala.

d1wcswe

W projekt zaangażowała się Martyna Wojciechowska, która aktywnie zachęca Polaków na FB do wsparcia polskiej ekipy w walce o K2 oraz Simone Moro, włoski alpinista i himalaista, który zdobył cztery ośmiotysięczniki zimą: Sziszapangmę z Piotrem Morawskim (Polska), Makalu z Denisem Urubko (Rosja)
, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat, a łącznie wszedł na szczyt ośmiu z czternastu najwyższych gór świata.

Udana zbiórka środków na letnią wyprawę pozwoli ekipie PHZ na podjęcie próby zimowej, która zaplanowana jest na grudzień 2016 roku. Zimą K2 było atakowane trzykrotnie, choć żadna z dotychczasowych ekip nie przekroczyła wysokości 8 000 m i tym samym walka o zimowe wejście na K2 trwa już niemal tak samo długo jak historia podboju Mount Everestu. Zimową wyprawą pokierują Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb.

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj