Trwa ładowanie...

Festiwal Równe Prawa Do Miłości na pełnym queerze [PROGRAM]

Na większość wydarzeń - wstęp wolny!

Festiwal Równe Prawa Do Miłości na pełnym queerze [PROGRAM]
doy7awc
doy7awc

Walentynki dla wielu z nas oznaczają komercyjne oraz heteronormatywne święto, jedynie z pozoru dedykowane zakochanym. Istnieje alternatywa – przekonują organizatorzy Festiwalu Równe Prawa do Miłości, który już po raz dziewiąty odbędzie się w Warszawie.

O festiwalu rozmawiamy z* Patrykiem Śledzińskim, prezesem Stowarzyszenia bez!miar,głównego organizatora Festiwalu Równe Prawa do Miłości.*****

Wawalove: Od jak dawna zajmujesz się organizacją Festiwalu?

* Patryk Śledziński:* Festiwal współorganizuję już od czterech lat. W tym roku jestem jego koordynatorem. Trudno jednak mówić o przewodzeniu grupą w klasycznym rozumieniu tego stwierdzenia, gdyż w komitecie każdy odpowiada za swój projekt. Nasz zespół cechuje niezwykła różnorodność i taki też jest Festiwal Równe Prawa do Miłości. Organizujemy wydarzenia, które z naszej perspektywy wzbogacają kulturę osób nieheteronormatywnych oraz zapewniają im niewykluczającą i otwartą przestrzeń w okresie święta zakochanych. Miłość międzyludzka jest przecież niezwykle urozmaicona, a my pragniemy dotrzeć do tych, którzy reprezentują jej inne oblicza niż jedynie heteroseksualne.

Na przestrzeni lat festiwal ewoluował zarówno w swym przesłaniu jak i w programie. Zrezygnowałyśmy i zrezygnowaliśmy z polityki na rzecz kultury, edukacji i rozrywki. Postawiłyśmy i postawiliśmy na projekty, które w Polsce są całkowitą nowinką.

doy7awc

Wawalove: Skąd wziął się pomysł na imprezę i kto działa przy jej współtworzeniu?

Patryk Śledziński: Imprezę organizujemy w pewnej mierze dla siebie, w końcu realizujemy projekty, których autorami sami jesteśmy. Wprowadzamy w życie własną wizję społeczności nieheteronormatywnej w Polsce, świadomej, zunifikowanej oraz inkluzywnej. Mamy cel, który nikt za nas nie osiągnie, a jest on na tyle silny, że decydujemy się pracować całkowicie pro bono. Nasza grupa składa się z osób w wieku od 17. do 24. roku życia, przeważnie studentek i studentów, którzy organizację festiwalu traktują bardziej jak pasję niż regularną pracę. Dlatego też zależy nam na nieodpłatnym uczestnictwie w wydarzeniach festiwalowych. Większość z nich szczęśliwie właśnie to umożliwia.

Wawalove: Jakie ciekawe wydarzenia odbędą się podczas tegorocznej edycji?

Patryk Śledziński: W tym roku takimi wydarzeniami będą z pewnością Nocny Maraton Serialowy LGBTQIA, warsztaty dragowe, Boylesque Show w Teatrze Druga Strefa oraz Turniej gier GaymerX.

Dziękujemy za rozmowę.

doy7awc

Co znajdziemy w programie festiwalu?

Działając pod hasłem „Na pełnym queerze” organizatorzy zapewniają pełen wachlarz wydarzeń spod znaku queerowej kultury: warsztaty dragowe (08/02 w państwomiasto), które poprowadzą czołowi polscy performerzy i performerki, nocny maraton serialowy LGBTQIA (06/02 w Znajomi Znajomych), gdzie sami widzowie wybiorą, jakie produkcje chcą obejrzeć, warsztaty transowe przygotowane przez Fundację TransFuzja (14/02 w siedzibie Fundacji TransFuzja), debatę Queer Against Israeli Apartheid vs Queer Support Israel (07/02 w JCC Warszawa), wykład o interpłciowości (10/02 w siedzibie Kampanii Przeciw Homofobii), a także otwartą dyskusję o przyszłości queerowego aktywizmu oraz o wewnętrznym wykluczeniu w środowisku *osób LGBTQIA* (11/02 w siedzibie Partii Zielonych).

W programie Festiwalu znajdą się równiez dwa wydarzenia przygotowane przez Teatr Druga Strefa: spektakl „Czkawka” (12/02 w Teatrze Druga Strefa), opowieść o odkrywaniu własnej tożsamości łącząca queerowe motywy z kulturą ludową, jak i pierwszy w Polsce „Boylesque Show” (13/02 w Teatrze Druga Strefa).

Nie zabraknie także imprez klubowych. W ramach festiwalu odbędzie się zabawa kobieca Twin Heart oraz legendarne już Kotylion Party, czyli potańcówka z pocztą francuską w tle. A na zakończenie organizatorzy zapraszają na pierwszy w Polsce turniej gier planszowych i na konsole dedykowany osobom nieheteronormatywnym – GaymerX (15/02 w Państwomiasto). Dla przybyłych gości przygotowanych będzie szereg interaktywnych atrakcji w świecie rzeczywistym oraz wirtualnym.

doy7awc

Festiwal Równe Prawa do Miłości powstał w 2005 roku z inicjatywy Grupy Młodzieżowej Kampanii Przeciw Homofobii. Od czterech lat prowadzony jest przez Stowarzyszenie na Rzecz Kultury Różnorodności bez!miar. Można okazać swoje wsparcie dla samego projektu poprzez kampanię na portalu polakpotrafi.pl.

Oficjalnym partnerem IX edycji Festiwalu Równe Prawa do Miłości jest komitet organizacyjny Parady Równości 2015.

Więcej: frpdm.pl

doy7awc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doy7awc
Więcej tematów