RegionalneWarszawaFatamorgany miejskie na Woli

Fatamorgany miejskie na Woli

To seria instalacji multimedialnych pokazywanych nocą, zlokalizowanych w bramach i podwórkach Mirowa. Zobaczcie MAPĘ instalacji

Fatamorgany miejskie na Woli

„Fatamorgany miejskie”, projekt Fundacji Culture Shock i Heleny Wawrzeniuk, to seria instalacji multimedialnych zlokalizowanych w bramach i podwórkach Mirowa na Woli. Instalacje, pokazywane nocą w godzinach 22:00-24:00, stworzą trasę spacerową po Mirowie w okresie od 27 czerwca do 7 lipca 2014 r. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Inspiracją dla działań była podlegająca ciągłym przemianom Warszawa wraz z jej mieszkańcami. Tłem i bohaterem „Fatamorgan miejskich” jest Mirów, obszar Woli , w którym „stare” spotyka się z „nowym”. Miejsca przedwojennych kamienic zajmują tu nowoczesne apartamentowce i zamknięte strzeżone osiedla. Prace w ramach projektu mają zachęcać do odkrywania starego Mirowa, zanim utraci on swój wyjątkowy charakter.

Pomysłodawcom zależy, aby skłonić warszawiaków do myślenia o mieście jako żywym organizmie –
dlatego instalacje ulokowane będą w podwórkach i bramach, czyli w miejscach interakcji z mieszkańcami.
Przy pomocy światła, dźwięku i projekcji video opowiedziana będzie historia o przestrzeni miejskiej i emocjach żyjących w niej ludzi: samotności, lęku i miłości. W ten sposób
opuszczonym miejscom przywrócona zostanie cząstka dawnej świetności.

Odwiedzający będą mogli m.in. położyć się na dmuchanej poduszce, wysłuchać rozmowy, która prowokuje do pytań na temat istoty dobra i zła, czy wodzić wzrokiem za delikatnym kolażem kolorów pokazywanym na ścianach kamienic.

Idea projektu „Fatamorgany Miejskie” powstała w 2013 roku z inicjatywy młodej artystki Heleny Wawrzeniuk. W swoich pracach bada ona w jaki sposób światło, dźwięk oraz architektura wpływają na sposób postrzegania przestrzeni. Do współpracy przy projekcie artystka zaprosiła Paulinę Jędrzejewską z Fundacji Culture Shock, która od wielu lat zajmuje się budowaniem relacji międzyludzkich w przestrzeni publicznej.

Więcej o projekcie i poszczególnych instalacjach na: www.fatamorgany.pl

Obraz
kulturafundacjasztuka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)