Elegancka tablica informacyjna na Szmulkach!
Czyżby zaczęto dostrzegać tę część Pragi?
Praska Szmulowizna dołączyła do grona wybranych otrzymując w ostatnich dniach elegancką naścienną tablicę informacyjną - czytamy na stronach Twoja-Praga.pl.
Tablicę zawieszono na murze dawnej Wytwórni Wódek "Koneser" przy ulicy Ząbkowskiej 27/31. Została tam umieszczona w ramach (wdrożonego jeszcze w 1996 roku) Miejskiego Systemu Informacji.
Na tablicy napisane są (w dwóch językach: polskim i angielskim) kilka informacji o tej części Pragi Północ:
Nazwa Szmulowizna pochodzi od imienia dawnego właściciela tych terenów. Szmul Zbytkower (właść. Jakub Samuel Sonnenberg), bankier i dostawca Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i wojska koronnego. Właściciel rzeźni, magazynów mięsnych, garbarni, tartaków i cegielni, filantrop, fundator pierwszej bożnicy na Pradze, założyciel kirkutu na Bródnie. Żona Szmula, nowoczesna i wykształcona Judyta Jakubowicz po jego śmierci przejęła interesy i stała się najbogatszą kobietą w Królestwie Polskim.
Szmulki to nieco zapomniany i cieszący się nie najlepszą sławą obszar Warszawy, rozciągający się między ulicą Brzeską a torami kolejowymi oddzielającymi Pragę od Targówka. Zamiast nazwy Szmulowizna większość warszawiaków używa nazwy Szmulki. Ta nazwa jest na tyle popularna, że od wielu latach figuruje na mapach topograficznych oraz w oficjalnym Państwowym Rejestrze Nazw Geograficznych..
Szmulki, to już jedno z ostatnich miejsc w Warszawie, w którym można zobaczyć i poczuć stolicę sprzed 70–ciu, a nawet 100 lat. W pobliżu Dworca Wschoddniego znajduje się również Osiedle Szmulowizna, na którym stoi najdłuższy budynek w Warszawie. Zwany Jamnikiem lub Tasiemiecma ponad 508 metrów długości i posiada aż 43 klatki schodowe! ( zobaczcie zdjęcie ).
Dzięki nowej tablicy informacyjnej będziemy mogli przybliżyć sobie (i zagranicznym gościom) ten urokliwy fragment stolicy