Trwa ładowanie...

Dziś pogrzeb Józefa Oleksego na Powązkach [WIDEO]

Były premier spocznie na Cmentarzu Wojskowym

Dziś pogrzeb Józefa Oleksego na Powązkach [WIDEO]
d3kdgb8
d3kdgb8

Tydzień temu po ciężkiej chorobie zmarł były premier, były marszałek sejmu i były szef SLD Józef Oleksy. Kilka dni wcześniej trafił on do Centrum Onkologii przy ul. Rentgena 5. - Jest w ciężkim stanie - poinformowała WP.pl jego żona Maria Oleksy. Polityk od lat chorował na raka. Najpierw choroba zaatakowała prostatę, potem doszły przerzuty do kręgosłupa. Jego stan ostatnio bardzo się pogorszył. Były premier schudł około 20 kilogramów, miał trudności z mówieniem, rzadko wychodził z domu.

Przeczytajcie też: Zmarł Tadeusz Konwicki

Józef Oleksy zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Msza pogrzebowa zostanie odprawiona o godz. 12:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej. Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na Powązki. Pożegnanie w Domu Pogrzebowym odbędzie się około godz. 13:40. Udział w uroczystościach zapowiedzieli prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, szef Rady Europejskiej Donald Tusk, marszałek Sejmu Radosław Sikorski i były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Będą utrudnienia

Zarząd Dróg Miejskich informuje, że w związku z organizacją uroczystości pogrzebowych można spodziewać się utrudnień w ruchu w rejonie pl. Krasińskich. Od godz. 11.00 do czasu zakończenia uroczystości wyłączona z ruchu zostanie ul. Długa na odcinku ul. Miodowa – ul. J. Kilińskiego. Wyłączone z parkowania będą ulice: Długa (odc. ul. Miodowa – ul. J. Kilińskiego), pl. Teatralny, parking przy Torwarze oraz Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej (również przy bramie głównej).

d3kdgb8

Historia

Oleksy urodził się 22 czerwca 1946 roku w Nowym Sączu. Był absolwentem studiów na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, następnie doktorem nauk ekonomicznych.

W latach 1969-1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, później był jednym z założycieli powstałej na bazie PZPR Socjaldemokracji RP (m.in. zajmował funkcję przewodniczącego tego ugrupowania - od 28 stycznia 1996 do 6 grudnia 1997). W roku 1999 przystąpił do SLD.

W latach 1989-1991 sprawował mandat posła na sejm kontraktowy z ramienia PZPR, następnie do 2005 posła na sejm I, II, III i IV kadencji wybieranego z listy SLD w okręgu siedleckim.

Najpierw marszałek sejmu, potem premier

W latach 1993-1995 Oleksy pełnił funkcję marszałka sejmu II kadencji. Od 7 marca 1995 do 7 lutego 1996 zajmował stanowisko premiera. Ustąpił po oskarżeniu go przez ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego (zasiadającego w rządzie z ramienia ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy) o działalność szpiegowską na rzecz Rosji pod pseudonimem "Olin". Zarzuty te nie zostały potwierdzone - prokuratura umorzyła śledztwo w kwietniu 1996 roku, nie widząc podstaw do postawienia Oleksemu zarzutów.

d3kdgb8

Od stycznia do kwietnia 2004 zajmował stanowisko wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera. Ponownie został wybrany na marszałka sejmu IV kadencji 21 kwietnia 2004 po ustąpieniu Marka Borowskiego. Podał się do dymisji po niekorzystnym dla niego nieprawomocnym wyroku sądu lustracyjnego I instancji. 5 stycznia 2005 sejm odwołał go z tej funkcji stosunkiem głosów 379 do 17 przy 48 wstrzymujących się.

Od maja do lipca 2004 był posłem do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 bezskutecznie kandydował do senatu.

Od 29 czerwca 2003 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego SLD, a 18 grudnia 2004 na III kongresie partii został wybrany na jej przewodniczącego, zastępując Krzysztofa Janika. Zrezygnował z tej funkcji 21 maja 2005. Od 29 marca 2007 do 1 lutego 2010 był bezpartyjny. 21 stycznia 2012 został powołany na przewodniczącego rady programowej SLD, a 28 kwietnia 2012 na V kongresie SLD został wybrany na wiceprzewodniczącego ugrupowania.

d3kdgb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kdgb8
Więcej tematów