RegionalneWarszawaDom Arcybiskupów Warszawskich otwarty dla zwiedzających

Dom Arcybiskupów Warszawskich otwarty dla zwiedzających

Siedzibę arcybiskupa metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza będzie można zwiedzać w środę 28 października.

Dom Arcybiskupów Warszawskich otwarty dla zwiedzających

Po raz drugi w tym roku będzie można zwiedzać Dom Arcybiskupów Warszawskich z okazji 59. rocznicy uwolnienia z więzienia i powrotu do stolicy prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik prasowy kurii warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, siedzibę arcybiskupa metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie będzie można zwiedzać w środę 28 października w godzinach od 15.30 do 18.00.

O historii pałacu i jego mieszkańców - jak zaznaczył ks. Śliwiński - opowiadać będą, jak co roku, przewodnicy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Goście będą oprowadzani po wnętrzach, w których żył, pracował i modlił się Prymas Tysiąclecia. Trasa zwiedzania będzie wiodła poprzez pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu, czy sala konferencyjna sławna obradami Episkopatu pod przewodnictwem prymasa Wyszyńskiego, a następnie przez prywatny gabinet kard. Wyszyńskiego i jego kaplicę.

- A jeśli pogoda pozwoli, dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia do unikalnego ogrodu prymasowskiego, w którym stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku, które niszcząc miasto, zostawiły to dzieło architektury nietkniętym - podkreślił ks. Śliwiński.

Chętni wejdą na balkon, z którego uwolniony z trzyletniego uwięzienia prymas witał mieszkańców stolicy właśnie 28 października 1956 roku. Można będzie stanąć za biurkiem w gabinecie, gdzie Stefan Wyszyński zwykł pracować, a Karol Wojtyła odebrał biskupią nominację.

Ponadto - jak informuje ks. Śliwiński - zwiedzający będą mieli okazję poznać zebrane w pałacu dzieła sztuki oraz pamiątki posługi kapłańskiej i rządów biskupich czy prymasowania kolejnych gospodarzy tego wyjątkowego dla stolicy miejsca. A pracownicy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, zapewniają, że dołożą starań, by zapoznawać z Domem Arcybiskupów ciekawie i obszernie. Miejsce to kryje w sobie wiele ciekawych historii, o których chętnie opowiedzą
odwiedzającym.

(Źródło: PAP)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)