Trwa ładowanie...

Dni Otwarte w Kancelarii Premiera

Wizyta w odtworzonym gabinecie premiera z 1989 r., wystawa, kroniki filmowe, historyczne samochody i sporo atrakcji dla najmłodszych

Dni Otwarte w Kancelarii Premiera
d1goif9
d1goif9

Już 12 września ruszają Dni Otwarte w Kancelarii Premiera. Data nie jest przypadkowa. 12 września mija 25. rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego rządu po 1945 roku z niekomunistycznym premierem na czele.

Kancelarię Premiera w Alejach Ujazdowskich 1/3 można odwiedzać w dniach:
- 12 września w godz. 18.00 – 22.00
- oraz w weekendy: 13-14, 20-21, 27-28 września w godz. 10.00 – 17.00

Zwiedzanie rozpocznie się od wejścia „A”. Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzający muszą mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Ze względów bezpieczeństwa, wejścia będą odbywały się co pół godziny w 30 osobowych grupach.

Jakie atrakcje czekają na gości Kancelarii Premiera? Wystawa „Polska OdNowa“. Wystawa przygotowana została w związku z 25. rocznicą powołania pierwszego od 1945 r. rządu z niekomunistycznym premierem na czele. Konstruując ekspozycję chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski.

d1goif9

Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich dotyczy drogi, jaką przeszedł Tadeusz Mazowiecki od przedstawiciela „Solidarności” do premiera PRL. Druga prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił w ostatnich 25 latach.

W gabinecie, w którym w 1989 r. urzędował premier Mazowiecki, pracuje obecnie minister Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Jednak podczas Dni Otwartych cofniemy się w czasie o 25 lat. W gabinecie znajdą się m.in stare telefony, maszyny do pisania i inne elementy wyposażenia biura z przełomu lat 80 i 90. Będzie można zobaczyć też pamiątki po premierze Mazowieckim.

Jedna z sal w Kancelarii Premiera zamieni się w niezwykłe kino wyświetlające fragmenty archiwalnych kronik filmowych. Moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie i pierwsze umowy z Zachodem.

Przed Kancelarią Premiera będą także wystawione samochody, które wielokrotnie uczestniczyły w ważnych wydarzeniach najnowszej historii Polski. Zobaczymy m.in. Lancię Thema, którą jeździli m.in. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki. Samochód, który służył przez 17 lat, przejechał prawie milion kilometrów. Obok będzie wystawione także pancerne Volvo, które woziło prezydenta Wałęsę i premier Hannę Suchocką. Pojazdy będą przed Kancelarią Premiera w najbliższy piątek i dwa najbliższe weekendy. Zwykle można je zobaczyć w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

d1goif9

Podczas Dni Otwartych nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Wśród nich m.in.: malowanie wielkoformatowej mapy Polski, w oparciu o mapę stworzoną z okazji 25-lecia polskiej wolności, możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia, poza tym będą także nagrody i upominki.

d1goif9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1goif9
Więcej tematów