Dni Ateizmu. Wśród gości specjalnych redaktor naczelny "Charlie Hebdo"
Marsz Ateistów, rekonstrukcja egzekucji Kazimierza Łyszczyńskiego. Co nas czeka podczas Dni Ateizmu 2015?
W marcu po raz kolejny na Rynku Starego Miasta zobaczymy rekonstrukcję egzekucji wykonanej na Kazimierzu Łyszczyńskim. W ten nietypowy sposób obchodzone są Dni Ateizmu. Odbędą się w stolicy w dniach 27-29 marca. Gościem specjalnym będzie redaktor naczelny francuskiego magazynu satyrycznego "Charlie Hebdo", którego pracownicy stali się ofiarami zamachu dokonanego przez fanatyków religijnych. 7 stycznia 2015 r. dwaj Francuzi pochodzenia algierskiego wdarli się do redakcji tygodnika, zabijając 12 osób (w tym 9 osób pracujących w redakcji, głównie dziennikarzy i rysowników, oraz 2 policjantów) i raniąc 11 osób - Dlatego, w hołdzie pracownikom Charlie Hebdo, zamordowanym bestialsko przez fundamentalistów religijnych, motywem przewodnim naszego wydarzenia będzie obrona sumienia,słowa i wyrazu. - poinformowali WawaLove.pl organizatorzy.
Innym, równie wyjątkowym gościem święta będzie Waleed Al-Husseini, młody Palestyńczyk, który za swój ateizm był więziony i torturowany. Jest on autorem wydanej w styczniu książki pt. "Bluźnierca. W więzieniach Allaha".
Na Rynku Starego Miasta, podobnie jak w roku ubiegłym odbędzie się historyczna rekonstrukcja kaźni Kazimierza Łyszczyńskiego. Łyszczyński , skazany na śmierć za ateizm, jest patronem polskich ateistów. 30 marca 1689, na Rynku Starego Miasta w Warszawie kat ściął szlachcicowi głowę. Przed egzekucją autor traktatu "De non existentia Dei" ("O nieistnieniu Boga") był torturowany. Po dekapitacji ciało Łyszczyńskiego spalono.
Odbędzie się również Marsz Ateistów. Pochód przejdzie spod pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu na Rynek Starego Miasta. Zobaczcie program.
Dni Ateizmu 2015
Piątek 27.03
13.00 Otwarcie Dni Ateizmu
13.15 Konferencja Prasowa
14.00 Spotkanie z Gerardem Briarem, redaktorem naczelnym "Charlie Hebdo”
15.30- 17.00 Panel „Fundamentalizm religijny a demokracja”: Dorota Wójcik (Fundacja „Wolność od religii”, Anna Dryjańska (Feminoteka), Małgorzata Marenin (Stowarzyszenia Stop Stereotypom i Koalicja Ateistyczna),
17.00 - 18.30 Przerwa
18.30 Pokaz Filmów Ateistycznych Zenona Kalafaticza i innych.
Sobota 28.03
10.00 -12.30 Kongres Część I : Ateorama – Wystąpienia przedstawicieli zagranicznych organizacji ateistycznych i pokrewnych
12.30 Marsz Ateistów i Rekonstrukcja stracenia Kazimierza Łyszczyńskiego (Pomnik Kopernika – Rynek St. Miasta), Wystąpienie Waleeda El-Husseini, autora książki „Bluźnierca. W więzieniach Allaha”.
14.00 Przerwa obiadowa
15.00 Kongres Część II: Konferencja Bioetyczna współorganizowana przez Francuską Wolną Myśl i Koalicję Ateistyczną
15.00 Panel I : Bioetyka na rzecz nauki i postępu: Prof. Charles Susanne, czł zagr. PAN (Wolny Uniwersytet w Brukseli), Prof. Michel Godicheau (Francuska Wolna Myśl), Prof. Paweł Golik (UW), Dr Weronika Chańska (Komitet Bioetyki PAN)
17.30 Panel II: Bioetyka na rzecz rozwoju medycyny i opieki zdrowotnej: Prof. Jean-Pierre Sebastian, Prezes Francuskiej Wolnej Myśli ( Uniwersytet w Rennes), Prof. Sławomir Wołczyński (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), Gauthier Ngumbu (Francuska Wolna Myśl)
19.00-20.00 Przerwa
20.00 Wręczenie Nagrody Ateisty Roku
Niedziela, 29.03.
11.00 Panel „ Rok 2014 z ateistycznej perspektywy”: wystąpienia przedstawicieli polskich organizacji światopoglądowych
13.15 III Okrągły Stół ( Zamknięte Spotkanie przedstawicieli organizacji światopoglądowych w Polsce)
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.
Badania społeczne pokazują, że około dziesięć procent Polek i Polaków nie wierzy w boga lub nie jest przekonanych do tego, że w ogóle jakiś bóg istnieje.
Przeczytajcie też: Diecezja warszawsko-praska policzyła wiernych