Czy wiesz, jak udzielać pierwszej pomocy niemowlętom? W stolicy ruszyły szkolenia
Udział jest bezpłatny
W stolicy rozpoczął się pięciomiesięczny cykl szkoleń dotyczący udzielania pierwszej pomocy dzieciom w nagłych przypadkach zakrztuszenia czy zadławienia. Akcję prowadzi Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.
Rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Karol Kierzkowski wyjaśnia, że w przypadku, gdy zakrztusi się lub zadławi dziecko poniżej roku życia, potrzebne jest odpowiednie działanie. - Dziecko należy trzymać na przedramieniu brzuchem do góry i sprawdzić, czy w jamie ustnej nie znajduje się ciało obce. Gdy niemowlę jest zakrztuszone lub zadławione, przechylamy je tak, aby patrzyło w dół, zabezpieczamy ręką jego głowę. Następnie pięć razy poklepujemy je pomiędzy łopatkami" - tłumaczy Karol Kierzkowski.
W przypadkach zakrztuszenia lub zadławienia niemowlę powinno być trzymane w ten sposób, aby jego twarz była skierowana pod kątem w dół. Nie powinno się trzymać dziecka nogami do góry. Jeśli podejrzewamy zatrzymanie krążenia, należy rozpocząć resuscytację. Kiedy niemowlę zaczyna sinieć, konieczne jest uciskanie jego klatki piersiowej. Przed tą czynnością, wykonywaną na twardej powierzchni, najpierw pod szyję i plecy niemowlaka należy podłożyć na przykład zwinięty ręcznik. Następnie jedną dłonią, palcem wskazującym i środkowym, trzy razy naciskamy klatkę piersiową. Czynność tę powtarzamy naprzemiennie z jednym oddechem ratowniczym.
Nie tylko dzieci
U dzieci masaż serca wykonuje się poprzez uciskanie jedną dłonią 15 razy klatki piersiowej oraz dwa oddechy ratownicze. Resuscytację zarówno u noworodków, niemowląt, dzieci czy osób wyciąganych z wody rozpoczyna się od pięciu oddechów.
Resuscytacja u dorosłych polega na 30 uciskach klatki piersiowej dwiema dłoniami i dwóch oddechach ratowniczych. Według najnowszych wytycznych, u osób dorosłych najważniejsze jest uciskanie klatki piersiowej.
Starszy kapitan Karol Kierzkowski podkreśla, że każdy z nas do momentu przyjazdu karetki pogotowia powinien umieć udzielać pierwszej pomocy, niezależnie od wieku osoby poszkodowanej.
Akcja "Po pierwsze dziecko” prowadzona jest w ramach programu "Razem Bezpieczniej" imienia Władysława Stasiaka . Szczegóły dotyczące zapisów na szkolenia znajdują się na na tej stronie internetowej . Udział w nich jest bezpłatny.