Trwa ładowanie...

Co w zamian za hałas?

Lotnisko Chopina wymieni okna, wyciszy mieszkanie albo je wykupi

Co w zamian za hałas?
d27jm0t
d27jm0t

Mieszkańcy południowych dzielnic Warszawy od dawna narzekają na hałas lotniska. Niedawno opisywaliśmy sprawę, w której ponad pół miliona złotych z odsetkami wygrało w Sądzie Okręgowym w Warszawie małżeństwo , które pozwało Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze o odszkodowanie za hałas. Należący do nich dom wraz z działką znajdują się na "Zielonym Ursynowie", w obrębie ul. Puławskiej i Baletowej, w granicach Obszaru Ograniczonego Użytkowania dla Lotniska Chopina, a ściślej - w strefie Z2. Sąd orzekł, że ich dom i działka straciły na wartości z powodu hałasu. Teraz Okęcie

Teraz Lotnisko Chopina proponuje rekompensaty. Wnioski można składać do 3 sierpnia. Lotnisko wymieni okna, wyciszy mieszkanie, a nawet je wykupi. Rzecznik lotniska Przemysław Przybylski w rozmowie z RDC, że jeśli wniosek o wyciszenie mieszkania spełnia wymogi formalne, lotnisko przyśle ekipę akustyków, którzy sprawdzą, czy w lokalu hałas spowodowany przez samoloty, przekracza dopuszczalne normy. Jeśli tak jest, mieszkanie zostanie wyciszone na koszt lotniska.

Roszczenia dotyczące wypłacenia odszkodowań z powodu spadku wartości nieruchomości oraz wnioski o jej wykup będą kierowane do sądu. Chodzi o sprawiedliwą wycenę wartości mieszkania, czy domu, tak aby nikt nie czuł się oszukany – uzasadnia rzecznik.

Przedstawiciele lotniska informują, że do tej pory dostali 455 wniosków. Z tego 50 dotyczyło odszkodowań w związku z utratą wartości lub wykupu nieruchomości. Reszta dotyczy zapewnienia tzw. izolacji akustycznych, czyli np. wymiany okien. Lotnisko rozpatruje te drugie wnioski. Sprawy o odszkodowania automatycznie kierowane są do sądu. Dwie z nich skończyły się prawomocnym wyrokiem. W jednym przypadku port wypłacił 32 tys. zł, w drugim 324 tys. zł. Raz sprawa zakończyła się ugodą – lotnisko zapłaciło 50 tys. zł, mimo iż wnioskodawca żądał sześć razy więcej. Postępowanie w wyższej instancji trwa w sześciu przypadkach.

d27jm0t

Więcej informacji na temat odszkodowań można znaleźć na specjalnej stronie internetowej www.odpowiedzialnelotnisko.pl.Tam też znajdziemy odpowiednie formularze.

d27jm0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27jm0t
Więcej tematów