Cmentarz choleryczny okiem drona [NIEZWYKŁE WIDEO]
"Po remoncie mogiłę otoczono parkanem dodatkowo zabezpieczającym ją przed dewastacją oraz uniemożliwiającym dostęp ludzi"
"Tu spoczywają szczątki 478 ofiar zarazy cholerycznej z lat 1872-1873 zebrane pod wspólną mogiłą po zniszczeniu cmentarza cholerycznego podczas budowy węzła kolejowego w 1908 r." - możemy przeczytać na inskrypcji znajdującej się na pomniku stojącym na cmentarzu cholerycznym. Znajdujący się za nasypami torów kolejowych, między Rondem Starzyńskiego a ulicą Odrowąża cmentarz, to mało uczęszczane miejsce w Warszawie.
Cmentarz choleryczny na warszawskiej Pradze pierwotnie powstał po zarazie cholery jaka nawiedziła Pragę w latach 1872-1873, a umiejscowiony był na obrzeżach dzielnicy, za terenami wojskowymi. Obecnie leży na terenach należących do PKP, które w maju 2010 przeprowadziło na nim prace rewitalizacyjne.
Podczas rewitalizacji odtworzono, wzorem oryginału, z jasnego piaskowca, kamienny pomnik i zrekonstruowano otaczający go ceglany mur. Wzmocnione zostały także fundamenty grobu, wycięto dziką roślinność zaburzającą pierwotny układ drzew na terenie cmentarza i zagrażającą zabytkowym murom.
Po remoncie mogiłę otoczono parkanem zabezpieczającym ją przed dewastacją oraz uniemożliwiającym dostęp ludziom.