Trwa ładowanie...

Chcą pomnika Pileckiego w stolicy!

"Chcemy w Warszawie pomnika bohatera. Człowieka, który jest dla nas wzorem"

Chcą pomnika Pileckiego w stolicy!
d2r129i
d2r129i

Młodzi ludzie ze stowarzyszenia "Młodzi dla Polski" chcą postawić w Warszawie pomnik Witolda Pileckiego, słynnego rotmistrza. Oprócz budowy pomnika, organizatorzy chcą również przyczynić się do większej rozpoznawalności rotmistrza. Jak czytamy na stronach stowarzyszenia, staraniom będą towarzyszyć również inne działania, jak organizacja na UW „Dnia rotmistrza” i podobne.

Czy uda im się doprowadzić do budowy pomnika? Nie wiadomo. Póki co prowadzą promocję internetową poprzez serwisy społecznościowe. Dlaczego chcą to zrobić?

Chcemy w Warszawie pomnika bohatera, człowieka, który jest dla nas wzorem. Chcemy, by jego postać jako symbol walki o wolność, polskość, z niezłomnością ducha i ciała przemawiała do nas w centrum odbudowanej po wojnie stolicy. Nie chcemy wszechobecnych w Warszawie pomników komunistów, chcemy pomników bohaterów. Rotmistrz posiada swoje pomniki w wielu miastach w Polsce, w stolicy natomiast istnieje tylko tablica pamiątkowa oraz ulica nazwana Jego imieniem - czytamy na stronach akcji.

Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, Witold Pilecki walczył m.in. w bitwie warszawskiej oraz wyzwalał Wilno. W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, by po jej zakończeniu przejść do konspiracji. Następnie, z własnej inicjatywy, dostał się do obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie zorganizował ruch oporu wśród więźniów. Był autorem pierwszych na świecie raportów dokumentujących Holocaust. Po 3-letnim pobycie w Auschwitz i zorganizowaniu ruchu oporu liczącego ponad 1000 osób, dokonał ucieczki, a następnie wziął udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego dostał się do niewoli niemieckiej. Później dostał się Włoch, a jesienią 1945 roku wrócił do Polski, gdzie został oskarżony przez ówczesne władze o działalność szpiegowską i skazany na karę śmierci, którą wykonano w więzieniu na Rakowieckiej strzałem w tył głowy.

d2r129i

Czy Młodym Dla Polski uda się postawić pomnik rotmistrza w Warszawie? Strona akcji zbiera fanów w ekspresowym tempie.

Jak myślicie - gdzie pomnik mógłby stanąć?

d2r129i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r129i
Więcej tematów