Trwa ładowanie...

Cenne znalezisko sprzed 5 tys. lat. "Wykonany z rogu jelenia"

"Gdyby nie postawa znalazcy zapewne "świat nauki" nigdy nie dowiedziałby się o tym ważnym odkryciu"

Cenne znalezisko sprzed 5 tys. lat. "Wykonany z rogu jelenia"
d27r04i
d27r04i

- W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność przekazać unikatowy zabytek Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków - poinformowali członkowie Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy". To mierzący bl8isko 30 cm toporek z okresu neolitu. Został wykonany z rogu jelenia. Mający, według wstępnej oceny ponad 5 tysięcy lat zabytkowy przedmiot trafił już do Wydziału Zabytków Archeologicznych.

Toporek, służący prawdopodobnie jako narzędzie walki został znaleziony przypadkowo przez Michała Zielińskiego w okolicach Modlina. Zieliński przekazał przedmiot "Exploratorom", a ci z kolei wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków. Toporek trafił stamtąd na ręce Państwowego Muzeum Archeologicznego. "Gdyby nie postawa znalazcy zapewne "świat nauki" nigdy nie dowiedziałby się o tym ważnym odkryciu" - informuje Stowarzyszenie, które zwróciło się już z prośbą o nagrodę Ministra Kultury dla znalazcy.

- Zabytek ten od momentu znalezienia był przechowywany w wodzie, nie był czyszczony ani konserwowany w żaden sposób – podkreślają Exploratorzy i proszą o jak najszybsze zajęcie się wyjątkowo cennym przedmiotem.

d27r04i

Neolit zwany jest epoką kamienia gładzonego i poprzedzał epokę brązu. Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. W neolicie zaczęto uprawiać takie rośliny jak: pszenica, proso, jęczmień, groch, soczewica i żyto Rozwinęły się również kulty religijne. W Polsce specyficznym przejawem tej idei były tzw. grobowce kujawskie, zwane grobami olbrzymów (ich długość sięgała nawet 130 metrów).

d27r04i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27r04i
Więcej tematów