Trwa ładowanie...

Awaria oczyszczalni Czajka w Warszawie. Kolektor jest już sprawny

Kolektor ściekowy, który sparaliżował prace oczyszczalni Czajka, jest już sprawny. Mechanizm położony pod dnem Wisły, który zepsuł się w sierpniu, przeszedł już niezbędne testy. Jego naprawa miała kosztować 23 mln zł.

Awaria oczyszczalni Czajka w Warszawie. Kolektor jest już sprawnyŹródło: East News, fot: Stefan Maszewski/Reporter
d3s5uzz
d3s5uzz

Ścieki mają wrócić do normalnego obiegu w ciągu kilku dni. Dokładny termin będzie znany w czwartek: wtedy zbierze się sztab kryzysowy złożony z przedstawicieli ratusza, MPWiK i Wód Polskich. Radio ZET informuje, że stanie się to już w piątek.

Nieczystości popłyną pod dnem Wisły do oczyszczalni "Czajka". Obydwa kolektory, których awaria sparaliżowała przesył ścieków, są już sprawne. Nieczystości najpierw trafiały prosto do rzeki, a po zbudowaniu przez wojsko mostu pontonowego, do specjalnej stacji przesyłowej.

Awaria oczyszczalni Czajka w Warszawie. Kolektor jest już sprawny

Jak donosi ratusz, naprawy wymagały oba stumetrowe rurociągi i obsługujące je pompy. Do środy sprawdzano, jakie ciśnienie wytrzymują i czy mają wymaganą szczelność. Rząd podkreślał, że alternatywny rurociąg biegnący mostem pontonowym to rozwiązanie tymczasowe.

Zobacz też: Awaria oczyszczalni Czajka w Warszawie. Rząd buduje most

TVP Info wylicza, że wartość naprawy układu przesyłającego ścieki to 23 mln zł netto. Poza naprawą uszkodzonego odcinka, ustalono, że pod dnem Wisły wybudowana zostanie awaryjna nitka przesyłająca ścieki. Budowa rurociągu i mostu pontonowego na Wiśle kosztowała budżet państwa około 41 mln zł.

d3s5uzz

Awarię systemu przesyłu ścieków i tempo, w którym została ujawniona, bada CBA i prokuratura. Pierwszy kolektor zepsuł się 27 sierpnia, a gdy nieczystości skierowano do drugiego, i on uległ awarii.
Koszt budowy "Czajki", układu przesyłowego i spalarni osadów ściekowych to 730 mln euro. Jak się okazało, ta ostatnia, kosztująca mieszkańców Warszawy 477 mln zł, nigdy nie działała poprawnie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s5uzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s5uzz
Więcej tematów