4 mln zł na wsparcie edukacyjne dzieci mieszkających na Pradze
Prezydent Warszawy ogłosiła konkurs dla organizacji pozarządowych na działania wyrównujące szanse dzieci mieszkających na Pradze-Północ, Pradze-Południe oraz Targówku. Oferty można składać do 17 kwietnia 2013 r.
27.03.2013 12:15
Koncepcja założeń konkursu opiera się dotychczasowych analizach i doświadczeniach wskazujących, iż poziom edukacyjny dzieci i młodzieży jest mocno uwarunkowany sytuacją w rodzinach oraz środowisku społecznym.
W projekcie proponuje się skoncentrowanie na działaniach organizujących czas wolny, budujących nowe możliwości rozwojowe oraz zwiększających szanse edukacyjne. Powinny to być m.in. działania:
- o charakterze edukacyjnym, ale niezwiązane z obowiązkiem szkolnym;
- opiekuńcze na rzecz spędzania wolnego czasu (kluby, świetlice);
- uliczno-podwórkowe (animacyjne, streetworking);
- wspierające o wymiarze dzielnicowym (sport, kultura).
Organizacje pozarządowe, które przystąpią do konkursu, będą musiały w taki sposób zaplanować czas wolny dzieci i młodzieży, żeby efekty ich pracy były widoczne poprzez poprawę wyników nauczania, wzrost frekwencji szkolnej, integrację z grupą rówieśniczą oraz wzrost kompetencji społecznych.
W składanych ofertach będzie punktowana innowacyjność działań oraz zawiązywanie partnerstw między organizacjami pozarządowymi, wsparcie instytucji publicznych, a także wykorzystanie już istniejącej infrastruktury miejskiej.
Na realizacje zadania ratusz przeznaczył łącznie 4,2 mln zl. Organizacje mogą składać oferty do 17 kwietnia 2013r.
Konkurs jest realizowany w ramach polityki prorodzinnej Miasta Stołecznego Warszawy zapisanej w programie „Rodzina” na lata 2010-2020. Projekt ma charakter pilotażowy, a jego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych i społecznych dzieci w wieku od 7 do 18 lat zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Projekt będzie trwał do końca 2014r. zaś jego wyniki posłużą budowie zintegrowanego sytemu wsparcia w następnych latach, w perspektywie do 2020 roku. Działania projektu wpisują się w Lokalny Program Rewitalizacji m.st. Warszawy na lata 2005-2013 oraz w program „Rodzina” w Społecznej Strategii Warszawy.