Trwa ładowanie...
d8fkpc6

Warszawa. Jest decyzja w sprawie tytułów arcybiskupów Sławoja Leszka Głodzia i Henryka Hosera

Arcybiskupi Sławoj Głódź i Henryk Hoser pozostaną honorowymi obywatelami Warszawy. Rada miasta zdecydowała, że nie będzie dyskutować o zmianie zasad przyznawania tego wyróżnienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arcybiskupi Sławoj Głódź i Henryk Hoser pozostaną z honorami
Arcybiskupi Sławoj Głódź i Henryk Hoser pozostaną z honorami (PAP)
d8fkpc6

Pojawił się pomysł, by Rada Warszawy mogła wycofać się z decyzji o przyznaniu komuś honorowego obywatelstwa, gdy na jaw wyjdą nieznane wcześniej fakty z życia wyróżnionych osób. Rada odrzuciła jednak wniosek o wpisanie tego zagadnienia do porządku obrad - donosi "Gazeta Wyborcza".

Za wnioskiem było 10 radnych, przeciwko - 28, a 18 wstrzymało się od głosu. Sławomir Potapowicz z Koalicji Obywatelskiej przekonywał, że chce "utworzenia instrumentu prawnego, który sprawi, że Rada będzie posiadać skuteczne narzędzia do działania".

Nie zgodził się z nim Jarosław Szostakowski, również z KO. - Projekt jest zbyt ogólny. W zasadzie daje dowolność usuwania honorowych obywateli, jeżeli w radzie zbierze się większość - ocenił. Argumentował, że gdyby proponowaną zmianę w przepisach wprowadzono w latach trzydziestych, to ktoś mógłby odebrać honorowe obywatelstwo Warszawy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

d8fkpc6

Zobacz też: Sienkiewicz tłumaczy swój wpis o Donaldzie Tusku

Potapowicz mu odpowiedział. Zwrócił uwagę, że gdyby możliwości odbierania honorowego obywatelstwa nie było w takich miastach jak Gdańsk czy Wrocław, to honorowymi obywatelami pozostaliby Adolf Hitler i Joseph Goebbels.

Chcieli odebrać tytuły arcybiskupom Sławojowi Leszkowi Głodziowi i Henrykowi Hoserowi

Co sprawa ma wspólnego z arcybiskupami? Radni przyznali, że przyjęcie uchwały byłoby etapem walki o pozbawienie honorowego obywatelstwa Warszawy arcybiskupów Sławoja Leszka Głódzia i Henryka Hosera.

d8fkpc6

- Ta sytuacja ma oczywiście związek ze sprawą abp. Głódzia, ponieważ właśnie wtedy, kiedy po filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", jako grupa radnych złożyliśmy wniosek o to, żeby nie byli już oni Głódź i Hoser honorowymi obywatelami Warszawy - mówiła radna Agata Diduszko-Zyglewska.

Wcześniej w rozmowie z WP podkreślała, że nie widzi powodu, by odebrania honorowego obywatelstwa biskupom się nie udało.

Nieobecny na sesji radny Marek Szolc odniósł się do sprawy na Twitterze.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8fkpc6

Podziel się opinią

Share
d8fkpc6
d8fkpc6
Więcej tematów