Trwa ładowanie...

Warszawa. Radna chce odebrać honorowe obywatelstwo Hoserowi i Głodziowi. "Nie widzę powodu, żeby to się nie udało"

Stołeczna radna pół roku temu złożyła wniosek o odebranie tytułu Honorowego Obywatela miasta arcybiskupom Hoserowi i Głodziowi. Agata Diduszko-Zyglewska mówi Wirtualnej Polsce, że temat nabierze teraz tempa, a pierwsze głosowanie w tej sprawie odbędzie się najprawdopodobniej już 7 listopada.

Warszawa. Radna chce odebrać honorowe obywatelstwo Hoserowi i Głodziowi. "Nie widzę powodu, żeby to się nie udało"Źródło: East News
d1ut1j4
d1ut1j4

W przypadku metropolity gdańskiego sprawa dotyczy m.in. ks. Mirosława B., byłego proboszcza z Bojanowa i ks. Krzysztofa K., który szefował parafii w Mechowie. Z kolei biskupowi seniorowi diecezji warszawsko-praskiej zarzuca się m.in. milczenie na temat ludobójstwa w Rwandzie czy "kneblowanie księdza Wojciecha Lemańskiego i odebranie mu probostwa".

Zobacz też: Poważne oskarżenia pod adresem abp. Sławoja Leszka Głodzia. "On nie ma się, czym przejmować"

Problem z regulaminem

Agata Diduszko-Zyglewska 17 maja złożyła swój wniosek na ręce szefa klubu KO, Jarosława Szostakowskiego. Poprosiła o możliwość przedstawienia na najbliższym spotkaniu Klubu Koalicji Obywatelskiej tematu odebrania tytułu Honorowego Obywatela Warszawy arcybiskupom Sławojowi Leszkowi Głodziowi i Henrykowi Hoserowi. Otrzymała taką zgodę.

- Wszyscy z klubu Koalicji Obywatelskiej byli za, kiedy przedstawiłam tę propozycję. Okazało się jednak, że jest problem formalny polegający na braku odpowiedniego punktu w regulaminie dotyczącym tytułów. Nie przewiduje on sytuacji, w której honorowy tytuł chce się komuś odebrać. Nie chcieliśmy procedować tego w czasie kampanii wyborczej, bo zostałoby to wykorzystane do walki politycznej w bezsensowny sposób - tłumaczy WP Agata Diduszko-Zyglewska. Dlatego teraz właśnie, po wyborach, wraca do tematu.

Głosowanie możliwe jeszcze w listopadzie

Następnym krokiem musi być zatem zmiana regulaminu przyznawania honorowego obywatelstwa na sesji rady miasta. - Zmiana w regulaminie musi być przygotowana i uzgodniona w klubie przed sesją. Najprawdopodobniej będę mogła ją przedstawić całej radzie 7 listopada. Gdy przegłosujemy tę zmianę, będziemy mogli głosować nad odebraniem tytułów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, odbędzie się to na kolejnej sesji, czyli 28 listopada - dodaje.

Pytana, czy wniosek ma szansę przebicia informuje: - Nie widzę powodu, żeby to się nie udało. Obecność tych postaci w gronie honorowych obywateli naprawdę uchybia pozostałym uhonorowanym i prestiżowi samego tytułu.

d1ut1j4

W Radzie Miasta Warszawa zasiada 57 radnych, w tym 39 z klubu Koalicji Obywatelskiej, 17 z PiS i jedna radna niezrzeszona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ut1j4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ut1j4
Więcej tematów