Trwa ładowanie...

Warszawa. Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Greenpeace: To cyniczna rozgrywka polityczna

- Jesteśmy zdziwieni tym, jak instrumentalnie do awarii oczyszczalni ścieków Czajka podchodzą politycy. Chcielibyśmy, aby równie stanowczo i pilnie reagowali na realne i nieporównywalnie większe zagrożenia dla naszego środowiska i nas wszystkich - napisało Greenpeace w oświadczeniu.
Share
Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Od środy ścieki są spuszczane do Wisły
Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Od środy ścieki są spuszczane do WisłyŹródło: East News, Fot: Jakub Kamiński
d21182w

Greenpeace wydało w czwartek oświadczenie po awarii oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Spowodowała ona, że od środy ścieki spuszczane są do Wisły. W oświadczeniu podkreślono, że zrzut ścieków z oczyszczalni musi być dokładnie monitorowany, "zarówno pod względem zdrowia i bezpieczeństwa ludzi, jak i ochrony dzikiej przyrody, która zamieszkuje Wisłę i jej brzegi”.

- Bardzo ważne, by zostało wyjaśnione, czy wszystkie procedury zostały odpowiednio zastosowane i czy nie doszło do błędów lub zaniedbań. Wszystkie podjęte działania wyjaśniające przyczyny awarii powinny doprowadzić do ustalenia i wdrożenia rozwiązań, które w przyszłości zapobiegną takim awariom, a przypadku ewentualnego wystąpienia zminimalizują ich skutki” - napisała Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa organizacji w piśmie skierowanym to tvp.info.

Katarzyna Guzek dodała, że Greenpeace Polska jest zdziwione tym, "jak instrumentalnie do awarii oczyszczalni ścieków podchodzą politycy”. Podkreśliła, że chcieliby, aby równie stanowczo i pilnie reagowali oni na "realne i nieporównywalnie większe zagrożenia dla naszego środowiska i nas wszystkich”, wymieniając m.in. kryzys klimatyczny, dewastację naturalnych systemów (np. Puszczy Białowieskiej) czy wymieranie gatunków.

d21182w

- W związku z tym, że w tamtych sprawach politycy milczą, wydaje się, że ich zachowanie i słowa wobec awarii Czajki wydają się być cyniczną rozgrywką polityczną, która nie ma nic wspólnego z troską o wspólne dobro - zaznaczyła Katarzyna Guzek.

Warszawa. Awaria w oczyszczalni ścieków Czajka

Chodzi o czwartkowe wypowiedzi polityków PiS, którzy nazywają awarię "katastrofą ekologiczną". Główny Inspektorat Ochrony Środowiska stwierdził nawet, że zagraża to życiu i zdrowiu ludzi. Z kolei Marek Suski oznajmił, że awaria w oczyszczalni ścieków Czajka była ukrywana przez władze stolicy. A podobnie było jego zdaniem z katastrofą w Czarnobylu.

O awarii jednego z kolektorów w oczyszczalni ścieków Czajka poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Doszło w tej sprawie do zebrania sztabu kryzysowego. Władze miasta zdecydowały się na kontrolowany spust ścieków do Wisły. W każdej sekundzie do rzeki trafia trzy tysiące litrów zanieczyszczonej wody. Włodarz stolicy zapewnia, że awaria nie wpłynie na jakość wody w kranach.

d21182w

Oczyszczalnia ścieków Czajka jest jedną z największych oczyszczalni ścieków w Polsce. Do 2012 roku w zakładzie oczyszczane były ścieki jedynie z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i gmin: Marki, Ząbki, Jabłonna, Legionowo i Zielonka. Dopiero w lipcu 2012 ścieki z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej dopłynęły do oczyszczalni kolektorami przesyłowymi położonymi pod dnem Wisły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d21182w

Podziel się opinią

Share
d21182w
d21182w
Więcej tematów