Trwa ładowanie...

Awaria w oczyszczalni Czajka w Warszawie. Ścieki wpływają wprost do Wisły. Rafał Trzaskowski zabiera głos

Warszawa – awaria w oczyszczalni Czajka. Ścieki dostają się prosto do Wisły. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, zwołał sztab kryzysowy. Czy woda w stolicy jest zdatna do picia?

Awaria w oczyszczalni Czajka w Warszawie. Ścieki wpływają wprost do Wisły. Rafał Trzaskowski zabiera głosŹródło: Pixabay.com, fot: pixabay/ CC0 Public Domain
daa74io
daa74io

Awaria w oczyszczalni Czajka w Warszawie

Według informacji zawartych w oficjalnym komunikacie ratusza, doszło do awarii przesyłowego ścieków. W wyniku usterki nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy wpadają wprost do Wisły. O godzinie 12:30 rozpoczęło się zebranie sztabu kryzysowego w Centrum Bezpieczeństwa. Na konferencji prasowej prezydent Rafał Trzaskowski oznajmił, że zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o przeprowadzeniu kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły. Oznajmił, że awarii uległ kolektor odprowadzający ścieki i zapewnił mieszkańców stolicy, że awaria nie wpłynie na jakość wody w kranach.

Warszawa – ścieki wpadają do Wisły

Celem zebrania sztabu kryzysowego było ustalenie, jak wygląda sytuacja i sprecyzowanie kolejnych etapów współpracy ze wszystkimi odpowiedzialnymi służbami, zarówno w Warszawie, jak i w całej Polsce. Koniecznie było oczyszczenie rurociągu, który bada MPWiK. Na tę chwilę jest jednak za wcześnie na oszacowanie, jak rozległa jest awaria oraz jak poważne będą jej skutki. Według obliczeń urzędników ścieki dotrą do Płocka za około 50 godzin. Rzecznik Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Sergiusz Kieruzel, poinformował PAP, że w Warszawie pracują służby KZGW, które sprawdzają, co się dzieje i pobierają próbki wody.

Oczyszczalnia ścieków Czajka w Warszawie

Należy zaznaczyć, że oczyszczalnia ścieków Czajka jest jedną z największych oczyszczalni ścieków w Polsce. Do 2012 roku w zakładzie oczyszczane były ścieki jedynie z prawobrzeżnych dzielnic Warszawy i gmin: Marki, Ząbki, Jabłonna, Legionowo i Zielonka. Dopiero w lipcu 2012 ścieki z centralnej i północnej części Warszawy lewobrzeżnej dopłynęły do oczyszczalni kolektorami przesyłowymi położonymi pod dnem Wisły.

daa74io
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daa74io
Więcej tematów