Trwa ładowanie...

Tragedia w Zamku Książ w Wałbrzychu. Zginął obywatel Ukrainy

Do tragedii doszło w Zamku Książ w Wałbrzychu, który nazywany jest perłą Dolnego Śląska. Zmarł 56-letni obywatel Ukrainy. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Świadkami dramatu byli pracujący nieopodal robotnicy.
Share
Zamek Książ w Wałbrzychu
Zamek Książ w WałbrzychuŹródło: East News, Fot: Adrian Slazok/REPORTER
dxiyg7e

Dramatyczne chwile rozegrały się w środę, a świadkami tego byli pracownicy, którzy zajmują się renowacją fontann. Oni jako pierwsi udzielali mężczyźnie pomocy. Niestety, reanimacja nie powiodła sie, a lekarz stwierdził zgon obywatela Ukrainy.

Okoliczności tragedii wyjaśnia policja i prokuratura. Śledczy analizują zamkowy monitoring. Jak podaje dziennik.walbrzych.pl, mężczyzna prawdopodobnie usiadł na murze okalającym zamkowy dziedziniec i spadł na taras znajdujący się poniżej. Nie wiadomo, dlaczego zdecydował się na taki krok.

Dolny Śląsk jest zagłębiem pracowników z Ukrainy. Według danych wałbrzyskiego oddziału ZUS, prawie 10,5 tys. obywateli Ukrainy płaci składki w tym regionie. Nieoficjalnie mówi się, że może być ich trzy a nawet cztery razy więcej - informuje gazetawroclawska.pl.

dxiyg7e

- Dzisiejsza tragedia pokazuje, że być może powinno powstać stanowiska pełnomocnika ds. Obywateli Ukrainy. Na pewno pochylimy się nad tym problemem, co nie oznacza, że w przeszłości nie były podejmowane rozmowy w tym temacie. Szukaliśmy nawet źródeł finansowania zewnętrznego, ale temat został zawieszony - powiedział gazecie Edward Szewczak, rzecznik prezydenta Wałbrzycha.

Gdzie szukać pomocy?

W Wałbrzychu działa nieoficjalna grupa, która skupia Ukraińców i pomaga im w załatwianiu różnych spraw. Jej stronę na Facebooku pod nazwą Ukraina-Polska-Wałbrzych prowadzi Irena Rerich, dziennikarka z Ukrainy, która pracuje jako laborantka w jednym z zakładów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Grupę prowadzimy pół roku. Pomagamy sobie nawzajem w rozwiązywaniu różnych problemów dnia codziennego, np. w znalezieniu mieszkania, integrujemy się i spotykamy raz w tygodniu przy ul. Chrobrego. Współpracujemy też z Radą Wspólnoty Samorządowej Śródmieście - podkreśla Irena Rerich.

dxiyg7e

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Źródło: dziennik.walbrzych.pl, gazetawroclawska.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxiyg7e

Podziel się opinią

Share
dxiyg7e
dxiyg7e
Więcej tematów