Waniek zadowolona

Sejm przyjął w piątek sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za 2004 rok.

Jednocześnie wezwał Radę do zadbania o samodzielność ośrodków terenowych TVP i podjęcia działań na rzecz upowszechnienia 50-letniego dorobku telewizji publicznej.

Za projektem uchwały było 220 posłów, przeciw - 150, nikt nie wstrzymał się od głosu. Posłowie nie zgodzili się tym samym na odrzucenie sprawozdania, o co wnosiły koła prawicowe.

W uchwale podkreślono, że "Sejm doceniając ważność prac nad strategią Państwa Polskiego w dziedzinie mediów elektronicznych, zwraca uwagę na konieczność zagwarantowania odpowiedniej pozycji radia i telewizji publicznych".

Ponadto posłowie zwracają uwagę na znaczenie ośrodków terenowych TVP i dlatego wzywają Krajową Radę "do przeciwstawienia się wszelkim projektom ograniczającym rolę i samodzielność ośrodków terenowych". Zapisano również, że "Sejm apeluje o zapewnienie im odpowiednich warunków dla wypełniania ich misji".

Sejm zwrócił się też do KRRiT o podjęcie działań na rzecz "utrwalenia, przypomnienia i upowszechnienia 50-letniego dorobku Telewizji Polskiej".

Sprawozdanie z prac KRRiT za 2004 roku jest już 12. z kolei, które składa ten organ przed Sejmem. W prawie 300-stronicowym sprawozdaniu znajdują się m.in. informacje o rynku medialnym w Polsce i propozycje Rady, w jakim kierunku powinna pójść polityka medialna państwa.

Odrzucenie przez Sejm sprawozdania nie wpłynęłoby w żaden sposób na istnienie KRRiT. By rozwiązać Radę, sprawozdanie musiałoby zostać odrzucone przez Sejm, Senat i prezydenta. Tymczasem Senat już sprawozdanie przyjął. Teraz sprawozdanie trafi do prezydenta.

- Z satysfakcją odnotowałam przyjęcie przez Sejm RP sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2004. To dla mnie ważny dowód na pozytywną ocenę prac KRRiT, ale także potwierdzenie, że Parlament zauważa zmiany, które zaszły w sposobie działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (warto przypomnieć, że Senat przyjął nasze sprawozdanie ponad miesiąc temu). Pod moim kierownictwem KRRiT zmieniła nie tylko wewnętrzne procedury, tak by proces podejmowania decyzji w tym ważnym konstytucyjnym organie był w pełni transparentny i jawny dla opinii publicznej, ale stworzyła również ważne ustrojowe podstawy określające wizję rozwoju mediów w Polsce. Dokumenty te to "Strategia rozwoju radiofonii i telewizji cyfrowej w Polsce" oraz "Strategia rozwoju mediów na lata 2005 - 2020". Cieszę się, że Parlament docenił ten wkład KRRiT w rozwój mediów elektronicznych w Polsce - powiedziała Danuta Waniek, szefowa KRRiT.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)