Trwa ładowanie...
d2qw8sw

Waloryzacja w 98` - zgodna z konstytucją

Przepisy ustawy budżetowej z 1998 r. które
regulowały zasady waloryzacji rent i emerytur są zgodne z
konstytucją - orzekł w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny.

d2qw8sw
d2qw8sw

TK rozpoznawał skargę konstytucyjną Tomasza W. Zarzucił on ustawie budżetowej, że sposób wyliczania waloryzacji rent i emerytur powodował, że wypłaty te były na niskim poziomie. Jego zdaniem, łamie to konstytucyjną zasadę zabezpieczenia społecznego.

Tomasz W. zaskarżył też ustawę z 1996 r. o waloryzacji rent i emerytur. Według niego, system waloryzacji ustanowiony przez tę ustawę jest niezgodny z konstytucją.

Gdy inflacja wynosi 2%, a wzrost świadczeń 2,5%, to realnie wzrost świadczenia wynosi 0,5% - argumentował W. na poparcie swojej tezy. Według niego, taki sposób wyliczania waloryzacji nie gwarantuje obywatelowi zabezpieczenia społecznego i jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawa.

Trybunał nie podzielił tego poglądu. Podkreślił, że ustawa budżetowa z 1998 r. już nie obowiązuje.

d2qw8sw

Sędziowie TK uznali, że ustawodawca ma dowolność w ustanawianiu sposobu i zasad waloryzacji. Ten sposób naliczania nie musi być wyznaczony w sposób matematyczno-proporcjonalny. Najważniejsze jest bowiem, by ta waloryzacja miała miejsce i by kwota wypłaty nie była niższa niż minimum życiowe - mówił w uzasadnieniu przewodniczący składu orzekającego sędzia Stefan Jaworski.

Według TK, dopiero w przypadku niespełnienia tych wymogów, można by zarzucić ustawie niezgodność z konstytucją. Można się jednak zgodzić, że mechanizm waloryzacji ustanowiony w 1996 r. był daleki od ideału i w 1998 r. został zmieniony. Jednak należy pamiętać, że kwota waloryzacji jest uzależniona od stanu finansów państwa i możliwości budżetu - mówił sędzia Jaworski. (mon)

d2qw8sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qw8sw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj