Walne Zgromadzenie Izby Paliw Płynnych
Polska Izba Paliw Płynnych alarmuje, że budżet państwa traci każdego roku 870 mln zł z powodu
sprzedaży oleju opałowego do innych celów niż opałowe. W Warszawie odbywa się w środę Walne Zgromadzenie Izby, zrzeszającej prywatnych właścicieli stacji benzynowych.
Polska Izba Paliw Płynnych szacuje, że w kraju wzrasta zużycie oleju opałowego do napędu pojazdów silnikowych, przede wszystkim używanych w rolnictwie. Zdaniem członków Izby, aż połowa sprzedanego oleju opałowego używana jest do tego celu. Budżet państwa ponosi z tego powodu duże straty, ponieważ olej opałowy objęty jest niższym podatkiem akcyzowym niż olej napędowy.
Izba Paliw Płynnych przygotowała projekt ustawy, która ukróciłaby te praktyki. W ocenie Izby, przyczyni się to do wzrostu sprzedaży oleju napędowego i zwiększenia wpływów do budżetu państwa z akcyzy i VAT. Izba opowiada się także za rozwiązaniami, które mają przeciwdziałać wwożeniu do Polski przez samochody ciężarowe nieopodatkowanego paliwa. Izba ocenia, że do Polski trafia takie paliwo z Białorusi, Estonii, Litwy, Łotwy i Rosji.
Członkowie Izby opowiedzieli się również za niepodwyższaniem podatków akcyzowych na paliwa płynne. Zwracają uwagę, że Polacy płacą jeden z najwyższych podatków akcyzowych na świecie, co powoduje rozwój szarej strefy i wzrost przestępczości w sektorze naftowym. (miz)