Trwa ładowanie...

Wałęsa znów "przeskoczy przez płot"? Nam zdradza, dlaczego zaprotestuje w miesięcznicę smoleńską

Lech Wałęsa potwierdza w rozmowie z Wirtualną Polską, że weźmie udział w najbliższej kontrmanifestacji w czasie obchodów miesięcznicy smoleńskiej. To reakcja na zarzuty policji dla działacza opozycji czasów PRL Władysława Frasyniuka. - Zobaczymy, co teraz zrobi PiS - mówi były prezydent RP.

Share
Wałęsa znów "przeskoczy przez płot"? Nam zdradza, dlaczego zaprotestuje w miesięcznicę smoleńską
Źródło: PAP
dxa9e98

"Razem z Lechem Wałęsą i Władysławem Frasyniukiem na kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca 2017. Nie może Was zabraknąć" - napisano w środę na facebookowym profilu "My, Naród". Dziś tę informację potwierdził sam zainteresowany.

- Chciałem włączyć się dopiero w późniejszym czasie, ale po tym, co spotkało Władysława Frasyniuka i innych, jestem zmuszony zrobić to już teraz - informuje WP były prezydent.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w latach 1980-1991 dodał, że jest przygotowany na wszystkie scenariusze, ponieważ "ze strony Prawa i Sprawiedliwości chyba nic go już nie zaskoczy". - Zobaczymy, co zrobią - mówi.

Kim jest Władysław Frasyniuk?

"Mam taką ochotę więc się przyłączam"

Część opinii publicznej zarzuca organizatorom tzw. kontrmanifestacji, że nie koncentrują się na własnych przemarszach, ale niedopuszczaniu do wyrażania opinii przez innych. Miesięcznice smoleńskie są przecież legalnymi obchodami pewnej grupy obywateli.

dxa9e98

- Ja nie idę na kontrmanifestację. Mam taką ochotę, więc przyłączam się do legalnej manifestacji i mam do tego prawo - ocenia Wałęsa. Byłego prezydenta zapytaliśmy również, czy 10 lipca dojdzie do historycznego wydarzenia jak to, gdy podczas strajku skakał przez mur Stoczni Gdańskiej im. Lenina. - Ciężko powiedzieć. W tej chwili koncentruję się po prostu na obronie wolności i demokracji - przyznaje.

Policja: Frasyniuk odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza

Chociaż kontrmanifestacje smoleńskie są organizowane przez Obywateli RP od dłuższego czasu, najgłośniej zrobiło się o nich przy okazji wydarzeń z 10 czerwca. To wtedy wśród blokujących po raz pierwszy pojawił się opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk.

Działacz usiadł na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz przed Pałac Prezydencki i podobnie jak inni demonstranci został stamtąd wyniesiony przez służby bezpieczeństwa.

dxa9e98

Po całym zajściu policja poinformowała, że "Frasyniuk odpowie również za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza". Grozi mu nawet do 3 lata więzienia.

Miesięcznice smoleńskie. Oto koszt zabezpieczenia obchodów do 2020 r.

Odpowiedzą za "przeszkadzanie w organizowaniu niezakazanego zgromadzenia"

Po całym zajściu policja skierowała 91 wniosków do sądu za blokowanie jezdni na drodze marszu. "11 osób przyjęło mandaty. Nikt nie został zatrzymany" - powiedział rzecznik KSP asp. szt. Mariusz Mrozek.

7 innych osób będzie odpowiadać za złamanie art. 195 k.k. Stanowi on, że: "Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

dxa9e98

Policja poinformowała, że dodatkowo 10 osób odpowie za wykroczenia m.in. zakłócanie spokoju oraz przeszkadzanie w organizowaniu lub w przebiegu niezakazanego zgromadzenia.

dxa9e98

Podziel się opinią

Share
dxa9e98
dxa9e98
Więcej tematów