Trwa ładowanie...

Walentynowicz nie chce, by Duda przemawiał 10 kwietnia. "Nie jest Pan godzien tego zaszczytu"

Mocne słowa Piotra Walentynowicza. Żąda od prezydenta, by nie przemawiał podczas obchodów rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Powodem jest zawetowanie kontrowersyjnej ustawy degradacyjnej.

Share
Walentynowicz nie chce, by Duda przemawiał 10 kwietnia. "Nie jest Pan godzien tego zaszczytu"
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Łukasz Głowala
d2y0zw4

2 kwietnia mija termin podjęcia decyzji ws. ustawy degradacyjnej, która zakładała możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób, które w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

Prezydent ogłosił weto w piątek, w ostatni dzień roboczy przed tym terminem. - Rozwiązanie, że wszyscy członkowie WRON nie mają możliwości złożenia żadnych wyjaśnień i żadnego środka odwoławczego i po wydaniu obwieszczenia tracą stopień wojskowy, jest czymś z czym zgodzić się nie mogę - stwierdził.

Decyzja prezydenta wywołała oburzenie m.in wnuka Anny Walentynowicz. "Żądam od Pana, aby nie przemawiał Pan na VIII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdyż w mojej opinii nie jest Pan godzien tego zaszczytu" - napisał Piotr Walentynowicz na Facebooku. Przypomniał, że jego babcia domagała się "rozliczenia zbrodniarzy komunistycznych przez całe swoje życie."

d2y0zw4

"Nie udało się to za jej życia i za życia tych pospolitych bandytów. Pan jako Prezydent RP właśnie stanął w obronie osób, które niekoniecznie naciskając na spust, ale wydając rozkazy, byli odpowiedzialni za największe tragedie, męczeństwa i zbrodnie powojennej Polski. Tym samym stanął Pan w opozycji do wartości i idei, którym moja Babcia przez całe życie była wierna" - czytamy we wpisie.

Zbliża się ósma rocznica katastrofy w Smoleńsku. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało program obchodów tego wydarzenia, które rozpocznie się o godzinie 8.00 mszą świętą w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NPM i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej na pl. Piłsudskiego zostanie odsłonięty o 15:30.

Po godz. 16 ma przemówić prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tego dnia nastąpi również odsłonięcie kamienia, w miejsce którego stanie pomnik upamiętniający prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Obchody na placu Piłsudskiego w Warszawie zakończą się około godziny 21.

Zobacz także: Spowiedź w XXI wieku nie musi być szczegółowa. "To nie kontrola urzędu skarbowego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y0zw4

Podziel się opinią

Share
d2y0zw4
d2y0zw4
Więcej tematów