Wakacje nad wodą. RCB przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku
Wypoczynek nad wodą jest jedną z ulubionych form spędzania czasu w lecie przez Polaków. Ten może jednak zakończyć się tragicznie, zwłaszcza w przypadku osób, które nie stosują się do zasad bezpieczeństwa. O tych najważniejszych przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
11.07.2023 11:02
Jak wynika ze wstępnych policyjnych statystyk, tylko w okresie od 1 do 10 lipca w Polsce utonęły 24 osoby. Od początku sezonu kąpielowego 2023, który rozpoczyna się w czerwcu, śmierć w wodzie poniosło natomiast ponad 70 osób. Wielu z tragedii można było uniknąć. O zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą regularnie przypominają służby.
Wypoczynek nad wodą. "Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad"
O zasadach bezpiecznego wypoczynku na plażach oraz innych ternach znajdujących się w pobliżu zbiorników wodnych, każdego roku przypominają zarówno ratownicy, policjanci i strażacy, jak i przedstawiciele innych służb i instytucji. Ich zachowanie może nie tylko zapewnić bezproblemowy wypoczynek, ale nawet uratować życie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O tym, jakie zachowania mogą wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa nad wodą, przypomniało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
- Nie wbiegaj rozgrzany do wody.
- Nie wypływaj na materacu daleko od brzegu.
- Nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku.
- Nidy nie wchodź do wody po alkoholu lub środkach odurzających.
- Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach. Stosuj się do poleceń ratownika.
W przypadku zauważenia osoby, która potrzebuje pomocy, należy pamiętać o jak najszybszym wezwaniu służb. Jak wskazuje Paweł Wojtasz - ratownik Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Elblągu, "jeżeli widzimy osobę tonącą w wodzie, przede wszystkim nie wchodzimy do wody, nie zgrywamy bohatera, ponieważ najczęściej takie osoby są bardzo nieprzewidywalne, takie osoby walczą o życie, walczą o każdy oddech i możemy być poszkodowani w większym stopniu, niż ta osoba, która potrzebuje pomocy".
Ratownik wskazuje, że w takich przypadkach należy wezwać odpowiednie służby - dzwoniąc na numer 601 100 100 lub na numer alarmowy 112.
Wakacje na plaży. Prądy wsteczne i sinice
Przed skorzystaniem z kąpieliska warto także sprawdzić, czy nie zostało ono zamknięte z powodu rozkwitu sinic, bądź innych czynników, wpływających negatywnie na stan wody. Informacje te na bieżąco publikuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Osoby wypoczywające nad morzem powinny także pamiętać o zasadach kąpieli, panujących w tego typu zbiorniku wodnym. Jednym z zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę, są prądy wsteczne, znane także jako prądy strugowe bądź rozrywające. Osoby, które znajdą się w ich zasięgu, mogą zostać wciągnięte w głąb morza, często tracąc szansę na bezpieczny powrót na brzeg.