Flagi na plaży. Co oznaczają? Sezon plażowy właśnie się rozpoczął

Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni, coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek nad wodą. Ten powinien być przede wszystkim bezpieczny - przed rozpoczęciem kąpieli w morzu lub innym zbiorniku wodnym, należy zwrócić uwagę na kolory flag, powiewających przy stanowiskach ratowników. O czym informują?

Flagi nad wodą. O czym informują?
Flagi nad wodą. O czym informują?
Źródło zdjęć: © PAP | Jerzy Ochoński

Wodne aktywności każdego roku zbierają żniwo. Jak informują policyjne statystyki, tylko w 2022 roku w wyniku utonięcia życie straciło 419 osób. Decydując się na wejście do wody, należy bezwzględnie zadbać o bezpieczeństwo - jedną z kwestii, na którą należy zwrócić uwagę, jest kolor flagi, wywieszonej przez ratowników, patrolujących chronione kąpieliska.

Czerwona flaga nad morzem. Wiele osób błędnie interpretuje jej znaczenie

Obowiązek wieszania flag w odpowiednim kolorze na plażach strzeżonych, nakłada na ratowników rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 stycznia 2012 r. Zgodnie z jego treścią, mogą mieć one barwę białą bądź czerwoną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak informują przepisy, czerwona flaga na plaży pojawia się w przypadku całkowitego zakazu kąpieli na danym obszarze. Wbrew powszechnej opinii, nie oznacza ona przyzwolenia na kąpiel "na własne ryzyko" - osoby, które nie zastosują się do zakazu, na podstawie Kodeksu wykroczeń, mogą zostać ukarane mandatem.

Kiedy ratownicy mają obowiązek wywiesić czerwoną flagę na kąpielisku? Zgodnie z przepisami, w siedmiu sytuacjach:

  • gdy temperatura wody wynosi poniżej 14 st. C 
  • gdy widoczność jest ograniczona do 50 m 
  • gdy prędkość wiatru przekracza 5 stopni w skali Beauforta
  • gdy występują fale powyżej 0,7 m, z pojawiającymi się pienistymi białymi grzywami
  • gdy występuje zanieczyszczenie wody na terenie kąpieliska
  • gdy prąd wody przekracza 1 m/sek.
  • w trakcie innych sytuacji niebezpiecznych, stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w wodzie (np. w trakcie burz, pojawienia się meduz czy sinic).

Biała flaga na plaży i brak chorągiewki. Co oznaczają?

Kolejną flagą, która może pojawić się nieopodal stanowiska ratowników, jest biała flaga. To sygnał, przyzwalający na kąpiel w zbiorniku wodnym. Co natomiast oznacza brak jakiejkolwiek flagi? To oznaka, że kąpielisko nie jest strzeżone przez ratowników.

Na niektórych kąpieliskach pojawiają się również flagi błękitne. Ich umieszczaniem nie zajmują się jednak ratownicy. Błękitne chorągiewki stanowią swoisty certyfikat jakości - są przyznawane przez organizacje pozarządowe. Przebywając na plaży odznaczonej tym wyróżnieniem, możemy spodziewać się czystości, dostępności oraz wysokiej jakości obsługi turystycznej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)