Gdzie można się kąpać w Bałtyku? Są czerwone flagi
Trwają wakacje, a to sprawia, że wiele osób wyjechało na wakacje nad morze. Sprawdziliśmy, gdzie można się kąpać nad Bałtykiem. Nie mamy dobrych wiadomości.
09.07.2022 10:03
W ostatnich dniach nad Polskę nadciągnął front, który popsuł nam pogodę. Jednak mimo to wielu Polaków przebywa na urlopach nad morzem i każdą słoneczną chwilę stara się wykorzystać na pobyt na plaży. Nie brakuje też amatorów morskiej kąpieli, którym nie przeszkadza brak słońca.
Gdzie można się kąpać?
Należy jednak uważać i zwracać uwagę na flagi wywieszane przez ratowników, którzy na kąpieliskach monitorują panujące warunki. Jeśli na ich stanowiskach zobaczymy czerwoną flagę, to oznacza to kategoryczny zakaz wejścia do wody.
W sobotę 9 lipca w wielu polskich nadmorskich kąpieliskach jest właśnie taka sygnalizacja. Powodem są złe warunki atmosferyczne: silny wiatr, fale wynoszące ponad 70 centymetrów czy silne prądy wsteczne. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej wtedy zrezygnować z kąpieli w morzu.
Czy są sinice w Bałtyku?
Woda jest też na bieżąco badana przez Główny Inspektorat Sanitarny. Z mapy opublikowanej na stronie tej instytucji wynika, że we wszystkich nadmorskich kąpieliskach woda jest przydatna do kąpieli. To jednak nie oznacza, że wszędzie można wejść do wody.
W Polsce zamkniętych jest osiem kąpielisk. Są to:
- kąpielisko Malta w Poznaniu,
- Zalew Nowomiejski w Nowym Mieście,
- kąpielisko w Czyżewie,
- kąpielisko Moczydło w Nieliszu,
- Zalew Biszcza,
- kąpielisko w Radogoszczy,
- kąpielisko OKiR w Strykowie,
- Stawy Stefańskiego w Łodzi.
Kąpieliska w Radogoszczy i Czyżewie zamknięte są z powodu skażenia mikrobiologicznego. Z kolei w pozostałych przypadkach doszło do zakwitu sinic.
Temperatura wody w Bałtyku
Z danych IMGW-PIB wynika, że w nadmorskich kąpieliskach temperatura wody wynosi:
- Świnoujście - 19,6°C
- Międzyzdroje - 18,6°C
- Kołobrzeg - 18,0°C
- Ustka - 17,4°C
- Władysławowo - 18,4°C
- Hel - 18,2°C
- Puck - 20,2°C