Trwa ładowanie...
d14zxch
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Wilnie rozpoczyna się III szczyt Partnerstwa Wschodniego

Od kolacji w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie rozpoczyna się wieczorem III szczyt Partnerstwa Wschodniego. Polskę reprezentuje prezydent Bronisław Komorowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d14zxch

Na szczycie ma dojść do parafowania umów stowarzyszeniowych UE z Mołdawią i Gruzją.

Oczekiwano, że na szczycie w Wilnie zostanie podpisana umowa o stowarzyszeniu Ukrainy z UE; władze w Kijowie ogłosiły jednak w ubiegłym tygodniu, że wstrzymują przygotowania do zawarcia tego porozumienia. Rząd Ukrainy wyjaśnił, że Unia nie zaproponowała stronie ukraińskiej wystarczającego zadośćuczynienia za straty, które kraj poniósłby w związku z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją; Moskwa sprzeciwia się zbliżeniu Kijowa z Brukselą.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz bierze jednak udział w szczycie.

d14zxch

Prezydent Komorowski uważa, że efektem szczytu wileńskiego będzie potwierdzenie tego, że Unia "trzyma drzwi otwarte dla Ukrainy". - Będzie je także konsekwentnie trzymała Polska dla Ukrainy, oczekując zmiany decyzji władz Ukrainy o wstrzymaniu procesu podpisywania umowy stowarzyszeniowej - podkreślił.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który z byłym przewodniczącym PE Patem Coksem przebywał na Ukrainie ze specjalną misją Parlamentu Europejskiego, ocenił w czwartkowej rozmowie z polskimi dziennikarzami, że szczyt może okazać się "połowicznym sukcesem".

- Dobrze, że szczyt się odbywa, że Mołdawia i Gruzja parafują swoje umowy, ale pełnego sukcesu nie ma - podkreślił były prezydent. Jak zaznaczył, w przypadku Ukrainy zaważyły "naciski rosyjskie, które trwały od lata". - Po drugie, kalkulacje wyborcze prezydenta Janukowycza, który opiera swój elektorat na wschodzie Ukrainy, wśród ludzi, którzy mniej lubią Europę - ocenił Kwaśniewski. Jak dodał, zawiodła też UE, "która widząc, co robi Rosja, nie przygotowała konkretnego pakietu ekonomicznego".

Jak powiedział, nie wiadomo "kiedy wrócimy do tematu".

d14zxch

Przed pałacem w Wilnie pokojowo protestuje kilkudziesięcioosobowa grupa Ukraińców, Polaków i Litwinów. Wzywają oni prezydenta Janukowycza do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

- Ukraina to Europa! Janukowycz, podpisz umowę! - skandowali zebrani manifestanci.

- Janukowycz popełnił polityczne samobójstwo, nie podpisując umowy - podkreśliła jedna z manifestantek. Zdaniem Ukraińca mieszkającego w Polsce, jego ojczyzna "prędzej czy później będzie w UE".

Partnerstwo Wschodnie to polityka Unii Europejskiej wobec państw położonych w jej wschodnim sąsiedztwie: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, zgodnie z unijnymi wartościami, normami i standardami.

d14zxch

Podziel się opinią

Share

d14zxch

d14zxch
Więcej tematów