Trwa ładowanie...
dcryiq8
bank
03-07-2002 11:50

W Sejmie o elektronicznych instrumentach płatniczych

Odpowiedzialność klienta do 150 euro od
chwili utraty karty do zgłoszenia tego faktu wydawcy - to jeden z
przepisów projektu ustawy o elektronicznych instrumentach
płatniczych, nad którym debatowali w środę posłowie.

dcryiq8
dcryiq8

Projekt ustawy został skierowany ponownie do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Większość klubów opowiedziała się za projektem, jedynie LPR był za odrzucenie ustawy w całości.

Proponowana ustawa reguluje zasady wydawania i używania elektronicznych instrumentów płatniczych, przede wszystkim kart.

Projekt zwiększa prawa posiadacza elektronicznego instrumentu płatniczego. Ogranicza odpowiedzialność użytkownika za utratę karty. Od momentu utraty karty do czasu zgłoszenia tego faktu wydawcy karty, odpowiedzialność klienta została ograniczona do 150 euro. Od momentu powiadomienia wydawcy odpowiedzialność posiadacza karty jest wyłączona.

Posiadacza elektronicznego instrumentu płatniczego nie będzie też można obciążyć za operacje, których zlecenia nie potwierdził.

dcryiq8

Poza tym klient będzie miał prawo do wypowiedzenia umowy w każdym czasie, bez względu na istnienia przyczyn wypowiedzenia, natomiast wydawca może wypowiedzieć umowę wyłącznie z ważnych powodów określonych w umowie.

Projekt wyznacza też normy umów zawieranych między instytucjami finansowymi, a ich klientami. Dotąd sprawy te regulowały wyłącznie umowy między instytucjami i klientami.

Projekt wprowadza ponadto nowy rodzaj instytucji finansowej, jaką jest instytucja pieniądza elektronicznego. Jak napisał rząd w uzasadnieniu, będzie to podmiot uprawniony do wydawania elektronicznych instrumentów płatniczych.

Dotychczas takie prawo miały tylko banki, ustawa wprowadza możliwość wydawania kart przez inne instytucje finansowe. Grono wydawców elektronicznych instrumentów płatniczych ma być otwarte i nie będzie poddane specjalnym rygorom prawnym. Projekt nakłada jednak na takie instytucje szereg wymogów, m.in. próg 1 mln euro jako minimalnej kwoty funduszy własnych, poddaje je nadzorowi Komisji Nadzoru Bankowego, a także nakłada obowiązek przekazywania NBP podstawowych informacji dotyczących prowadzonej przez te podmioty działalności.

dcryiq8

Projekt zakłada też, że pozabankowe instytucje wydające elektroniczne instrumenty płatnicze będą mogły rozpocząć działalność po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Pozostałe przepisy ustawy wejdą w życie w 12 miesięcy po uchwaleniu ustawy.

Projekt jest związany ze stanowiskiem negocjacyjnym Polski z Unią Europejską w obszarze "Swoboda przepływu kapitału". Polska zadeklarowała, że podejmie starania, by stopniowo dostosować istniejące w naszym kraju rozwiązania w tym zakresie do rozwiązań unijnych. (iza)

dcryiq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcryiq8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj