W poniedziałek ruszają matury
W poniedziałek rozpoczynają się matury. Ponad
440 tys. tegorocznych maturzystów z blisko 8,5 tys. szkół
ponadgimnazjalnych przystąpi tego dnia o godzinie 9.00 do
obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego.
Przystępujący do egzaminu będą rozwiązywać testy opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Podobnie będzie podczas egzaminów pisemnych z innych przedmiotów.
Maturzyści muszą jeszcze przystąpić obowiązkowo do dwóch egzaminów pisemnych - z wybranego języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski) oraz z jednego wybranego przedmiotu. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie i wiedza o tańcu.
Abiturienci mogą wybrać, czy chcą zdawać przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Czas trwania egzaminu zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut, natomiast egzamin z języka obcego odpowiednio 120 lub 190 minut.
Egzaminy pisemne będą rozpoczynać się przed i po południu - o godzinie 9.00 i o 14.00. Może się więc zdarzyć, że niektórzy abiturienci będą jednego dnia zdawać dwa egzaminy, np. rano z historii, a po południu z wiedzy o tańcu. Układając harmonogram egzaminów pisemnych CKE starała się, by takich przypadków było jak najmniej, dlatego w turze popołudniowej przeprowadzane będą egzaminy z przedmiotów rzadko wybieranych.
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 21 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne dużo wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów (geografii, WOS-u i języka angielskiego) odbędą się w pierwszym tygodniu sesji.
Chętni mogą także - obok egzaminów obowiązkowych - zdawać dodatkowo jeden, dwa lub trzy inne, wybrane przez siebie przedmioty spośród 15 zaproponowanych przez CKE (grupie tej znalazły się m.in. informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski).
Na salę egzaminacyjną nie można przynosić maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia ani picia. Wszystkie prace egzaminacyjne trzeba pisać piórem lub długopisem z czarnym tuszem. Abiturienci koniecznie muszą mieć przy sobie dowód osobisty.
Aby otrzymać świadectwo dojrzałości maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez nauczycieli. Ta sesja egzaminacyjna zakończy się 31 maja.
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.
Ci abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowych terminach między 6 a 13 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów ma prawo do poprawki; 26 sierpnia będzie można zdawać ponownie egzamin pisemny, między 25 a 29 sierpnia - ustny.
Niezależnie od tego niezadowoleni z wyniku egzaminu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. W tym roku z takiej możliwości chce skorzystać około 80 tys. maturzystów z lat ubiegłych.
Obok nowych matur nadal przeprowadzane są "stare matury". Prawo do zdawania egzaminu dojrzałości według reguł sprzed lat mają osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową. Tegoroczni maturzyści, którzy 6 i 7 mają pisać "stare matury", to absolwenci szkół dla dorosłych.